Kultūra

2019.08.21 21:37

Valdovų rūmų muziejuje – paveikslas su Maskvai skaudžia tema

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.21 21:37

Į Valdovų rūmų muziejų atvežtas paveikslas, kuriame vaizduojama Maskvos caro Vasilijaus Šuiskio ištikimybės priesaika Abiejų Tautų Respublikos Seime. Lvovo istorijos muziejaus išsaugotas, Lenkijoje restauruotas meno kūrinys Lietuvoje bus eksponuojamas dvejus metus.

Valdovų rūmų muziejaus didžiojoje renesansinėje menėje kabinamas įspūdingas, 17-o amžiaus įvykius menantis paveikslas. Spėjama, kad tai italų dailininko Tomaso Dolabelos ar jo mokinių sukurtas darbas apie Maskvos caro V. Šuiskio priesaiką Abiejų tautų respublikos Seime.

1611 metais, po karo žygio į Maskvą, atgabenti belaisviai – caras V. Šuiskis, jo broliai – Varšuvoje prisiekė ištikimybę Abiejų tautų respublikai. O valdovo Žygimanto Vazos sūnus Vladislovas Vaza Bojarinų išrinktas naujuoju Maskvos caru.

„Toks buvo didžiulis Maskvos valstybės pažeminimas, pastatymas į vietą, galima sakyti, nutraukta agresija, kelis šimtus metų trukusi. Tai buvo labai skaudi tema Maskvos valstybei ir yra iki šiandien labai skaudi“, – pasakoja LDK Valdovų rūmų muziejaus vadovas, dr. Vydas Dolinskas.

Faktas, kurį Rusija visada buvo linkusi neigti, pasak istorikų, išliko nutapytame dokumente. Tiesa, pirmieji T. Dolobelos nutapyti paveikslai šia tema puošė Varšuvos karalių rūmus. Tačiau jais nuolat piktinosi Maskvos pasiuntiniai ir manoma, kad 18 amžiuje jie buvo išvežti iš Varšuvos. Jų likimas iki šiol nežinomas.

Vilniuje eksponuojamas paveikslas yra dar vienas sukurtas ta pačia tema, tačiau neaišku, kas jį užsakė. Žinoma, kad lietuvių kilmės kunigaikščiai Sanguškos 19 amžiuje juo papuošė didikų valgomąjį Podhorcų pilyje, Ukrainoje.

„Darbas buvo saugomas Lovo istorijos muziejaus fonduose iki 1956 metų, kol pilis buvo uždaryta. Jis nebuvo eksponuojamas. Bet ir sovietmečiu šio darbo neiškėlė iš saugyklų, nes tuomečiams istorikams jis nebūtų patikęs, nors tai istorinis faktas, paveikslas – kaip išlikęs dokumentas“, – sako Lvovo istorijos muziejaus tapybos rinkinio vadovas Sergejus Bogdanovas.

Į Valdovų rūmų muziejų paveikslas atvežtas iš Lenkijos, kur buvo beveik penkerius metus restauruojamas ir eksponuojamas.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Įvykis, be kurio nei Baltijos kelio, nei nepriklausomybės galimai nebūtų: 45 pabaltijiečių memorandumo metinės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt