Kultūra

2019.08.23 18:34

Kupidono ir Psichės įkvėptą parodą galima apžiūrėti tik rankomis, vėliau – gal ir akimis

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.23 18:34

Kai menininkė Caroline Lepinay savo parodoje pamatė neregę moterį, rankomis liečiančią jos kūrinius, nusprendė sukurti parodą, kurioje su jos kuriamu menu lankytojai susipažįsta jo nematydami, tik liesdami rankomis.

„Meilė akla – apakę iš meilės“ taip pavadintą parodą, atidarytą Venecijos Didžiojo kanalo istorinėje vietoje – Tiepolo Passi rūmuose – pristato prancūzų menininkė C. Lepinay. Ši paroda ypatinga tuo, kad iš pradžių jos negalima pamatyti, tik pajusti. Užrištomis akimis, liesdami rankomis, lankytojai susipažįsta su parodos eksponatais. Paroda, pasak menininkės, ją įkvėpė Kupidono ir Psichės antikos legenda, aprašyta Liucijaus Apulėjaus.

„Jau seniai meilė vaizduojama siejant ją su aklumu. Nors štai Platonas vaizduoja meilę kaip jėgą, kuri atskleidžia tiesą. Žmones aklus padaro godumas ir savanaudiškumas, tai veda į pražūtį. Meilė, atvirkščiai, veda į taiką“, – pasakoja menininkė C. Lepinay.

Idėja, kad jos darbai būtų apžiūrimi užrištomis akmis, menininkei kilo, kai ji savo parodoje pamatė neregę moterį, rankomis liečiančią jos kūrinius. Tuomet menininkė suprato, kaip svarbu meną pajusti – gal net svarbiau nei pamatyti. Šioje parodoje gidais dirba žmonės, turintys regėjimo negalią ar matantys labai silpnai.

Vienas parodos gidų teigia, kad jo ir kitų gidų misija poadėti meno kūrinius atrasti per lietimą. Tai, kaip sako gidas, nėra tk meninis marštrutas – tai kiekvieno žmogaus savęs pažinimo kelias.

Lankytojus lydi skirtingi operos kūriniai, daugiausia Luciano Pavarotti, ir specialiai parodai sukurti kvapai. Būtent klausa ir uoslė, pasak pačios menininkės, itin svarbu, kai akys nemato.

Po aklo turo lankytojai tą patį kelią gali išbandyti ir be akių raiščių, bei palyginti potyrius.

Plačiau – laidos įraše nuo 13 min.

Kultūros diena. Visame pasaulyje puikiai atpažįstamą, tačiau retam lietuviui žinomą Vilniaus meno erdvę pristato naujoji jos vadovė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt