Kultūra

2019.08.21 11:58

Patinka baletas? Nauja paroda leis ne tik pasigrožėti, bet ir sužinoti jaudinančią baleto batelių istoriją

LRT.lt2019.08.21 11:58

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje 2019 m. rugpjūčio 21 d. atidaroma paroda „Jaudinanti baleto batelių istorija“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

2017 m. pasaulio kino ekranus užkariavo režisieriaus Aleksey Uchitel kino juosta „Matilda". XIX-ojo amžiaus pabaigoje vykusi drama apie Rusijos baleto scenoje karaliaujančią lenkų kilmės baleto primadoną Matildą Kšesinskają pavergė ir mūsų šalies kino bei baleto meno gerbėjų širdis. Aistringa, tikrais faktais paremta meilės istorija žiūrovus domino dar ir tuo, kad Rusijos imperatoriaus motiną Mariją Fiodorovną juostoje vaidino garsioji Ingeborga Dapkūnaitė.

Legenda baleto istorijoje yra ir balerina Matilda Kšesinskaja. Mažai kam žinoma, kad Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje yra saugomas šios balerinos puantas. Šio, kaip ir kitų garsių balerinų - Liubovės Jegorovos, Lucienne Lamballe baleto batelių kelionė į šio muziejaus rinkinius ne mažiau įdomi: 1933 m. juos iš Paryžiaus, jaunam ir finansiškai nestabiliam 1926 m. Balio Sruogos įkurtam Teatro muziejui perdavė ištikimoji rašytojo draugė ir pasekėja, aktorė ir režisierė Unė Babickaitė. Daugelį metų ji buvo tarsi šio muziejaus ambasadorė Europoje ir Amerikoje, jos dėka muziejaus rinkiniai pelnytai didžiuojasi žinomų Lietuvos ir pasaulio menininkų kūrybos darbais.

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus kviečia savo lankytojus atnaujintoje baleto salėje susipažinti su Lietuvos baleto istoriją menančiais unikaliais eksponatais, bei senomis ir tvirtomis lietuviško profesionalaus meno sąsajomis su žymiausiais Europos teatrais ir kūrėjais.

Greta minėtų, balerinų rankomis įrašytomis dedikacijomis Lietuvos teatro muziejui papuoštų puantų, lankytojai turės galybę susipažinti su žymiais Lietuvos profesionalaus baleto pradininkais - choreografe, dailininke ir pirmosios baleto studijos Kaune 1921 m. įkūrėja Olga Dubeneckiene-Kalpokiene, pirmuoju Lietuvos baletmeisteriu Broniumi Kelbausku, garsiomis to meto Lietuvos balerinomis Jadvyga Jovaišaite, Marija Juozapaityte, Olga Malėjinaite ir kt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt