Naujienų srautas

Kultūra2019.08.21 14:35

Naujoji „Rupert“ vadovė Julija Reklaitė: menas turi būti ir kokybiškas, ir suprantamas visuomenei

pasaulyje garsus, bet Lietuvoje per menkai žinomas centras

Surasti Valakampiuose tarpdisciplininį edukacijos, meno ir kūrybinių rezidencijų centrą „Rupert“ visai paprasta – jis įsikūręs išskirtinės architektūros Audriaus Ambraso projektuotame kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“. „Keistas „Rupert“ pavadinimas kilęs iš personažo vardo, kuris tarsi ir neturi savo veido“, – pasakojimą apie šią instituciją pradeda naujoji jos vadovė Julija Reklaitė.

J. Reklaitė sako matanti „Rupert“ kaip kultūrinės arba meno edukacijos erdvę: „Bet tokios edukacijos, kuri yra tarsi tarpininkas tarp universiteto ir profesionaliosios praktikos. Mes orientuojamės į jaunus menininkus, dar neturinčius daug patirties, bet pasižyminčius geromis idėjomis.“

Svarbiausia, sako direktorė, centrui suteikti kryptį ir skatinti. „Tarptautinės meno rezidencijos labai populiarios užsienyje, mes sulaukiame apie 500 paraiškų į 15 vietų metams. Kita mums svarbi veikla – alternatyvi edukacija. Taip pat – viešoji programa plačiai visuomenei“, – pasakoja J. Reklaitė.

Paradoksalu, kad pasaulyje labai gerai žinomas institucijos „Rupert“ vardas Lietuvoje, gal išskyrus menininkus, mažai kam girdėtas. Ko reikia, kad jis taptų įdomus ne tik kūrėjams, bet ir visuomenei?

Anot J. Reklaitės, reikėtų daugiau dialogo ir kalbėjimo apie meną: „Manau, kad problema kartais yra mūsų negebėjimas kalbėtis.“

Nors atrodo tylus ir uždaras, centras „Rupert“ yra atviras visuomenei: čia vyksta rezidencijų programos, kai galima aplankyti menininkus, veikia skaitykla, organizuojamos parodos, edukacinė veikla.

J. Reklaitės tvirtinimu, būtent viešos paskaitos, performansai, susitikimai ir diskusijos yra priemonė, siekiant, kad menas taptų labiau suprantamas visuomenei, nesumažinant jo kokybės.

Naujoji „Rupert“ vadovė, architektė pagal išsilavinimą ir pasinėrusi į teatrą, sako nemėgstanti žodžio „vaidyba“ ir tikinti komandiniu darbu, o patirties semiasi iš ankstesnių projektų architektūros, kultūrinės diplomatijos, šiuolaikinio meno ir teatro srityse.

Jau visai greitai „Rupert“ centras pristatys Julijono Urbono projektą Venecijos architektūros bienalėje, o kol kas laukia darbai Lietuvoje. Artimiausias – rezidenčių iš Vokietijos video darbų programa.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Visame pasaulyje puikiai atpažįstamą, tačiau retam lietuviui žinomą Vilniaus meno erdvę pristato naujoji jos vadovė
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi