Kultūra

2015.09.08 13:45

Lietuvos šokėjai – šiuolaikinio meno „mėsmalėje“ Edinburge

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Viename didžiausių pasaulio meno festivalių, Edinburge vykstančiame Fringe, tarp daugiau nei 3000 renginių ir trupių iš viso pasaulio – ir Lietuvos vardas. Mūsų šaliai šiais metais atstovauja du šiuolaikinio šokio spektakliai, kurie jau yra sulaukę pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje scenoje, rašoma pranešime spaudai.

Viename didžiausių pasaulio meno festivalių, Edinburge vykstančiame Fringe, tarp daugiau nei 3000 renginių ir trupių iš viso pasaulio – ir Lietuvos vardas. Mūsų šaliai šiais metais atstovauja du šiuolaikinio šokio spektakliai, kurie jau yra sulaukę pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėje scenoje, rašoma pranešime spaudai.

Rugpjūčio 17–22 dienomis „SpaceTriplex“ salėje publiką žadins choreografės Birutės Banevičiūtės „Mozaika“ ir Metų scenos menų reiškiniu nominuotas, Menų spaustuvėje sukurtas šokio spektaklis „Contemporary?“.

Švelnus, spalvotas ir minkštas šiuolaikinio šokio spektaklis 0–3 metų vaikams „Mozaika“ bei ironiškas ir nuoširdus, šiuolaikinio spektaklio kūrybos užkulisius atveriantis „Contemporary?“ – tai rytinis geros nuotaikos ir energijos visai dienai receptas iš Lietuvos. Šokėjai intensyviai ruošiasi tokiam netradiciniam rytiniam spektaklių laikui, žadėdami atsibusti patys ir pažadinti publiką.

„Edinburgo Fringe yra tikrų teatralų, kūrėjų ir ieškančiųjų naujo teatro meka, kurioje gali sutikti ir visišką mėgėją iš kaimyninės gatvės, ir akrobatą iš Pietų Korėjos ar Taivanio. Jei pagrindinėje Edinburgo festivalio programoje – pripažinti scenos, muzikos menų vardai, tai čia – aibės trokštančių būti nors kiek pastebėtų. Žinoma, čia vyrauja anglosaksiškoji kultūra, ypač didelis dėmesys kreipiamas į „stand-up comedians“ varžytuves. Tačiau, kaip tik Fringe, galima aptikti ateities teatro kelius, nes čia parodomi įžūlūs, įdomūs, nelaukti eksperimentai, čia sušvyti naujos dramaturgijos žvaigždės, kokios buvo Markas Ravenhillas ar airių dramaturgijos žvaigždė Enda Walshas,“ – didžiausio Europos festivalio užkulisius atveria teatro kritikas Vaidas Jauniškis.  

Abiejų lietuviškų spektaklių kūrėjai prisipažįsta, kad visą savaitę kasdien laukiantys pasirodymai reikalaus didelių fizinių jėgų, ypač šokėjams Agnei Ramanauskaitei bei Mantui Stabačinskui, pasirodantiems abiejuose spektakliuose, tačiau jie sutinka, jog tai – puiki galimybė ne tik atstovauti savo šaliai, bet ir tikėtis būti pastebėtiems tarptautinės bendruomenės.

„Būti pastebėtais čia dažnai nepriklauso nuo spektaklio kokybės – kai vieną valandą savo kūrybą bet kokiose erdvėse demonstruoja keliasdešimt trupių, ir jų pasirodo keli šimtai per dieną – tai didesnis iššūkis vadybai ir reklamai, o ne kūrėjams. Todėl būsi nors kiek originalesnis, jei nedalinsi savo spektaklio skrajučių ir neklijuosi plakatų, bet apie jį praneši kitaip. Bet šitai taip pat žino visi. Tai mėsmalė, kurioje kiekvienas ne tik stengiasi fiziškai išlikti kelias savaites, bet ir užsitikrinti tolesnes gastroles, pragyvenimą ar tiesiog užmegzti kontaktų. Tai kietas susidūrimas su rinka ir akių atvėrimas, ką galima vadinti teatro šalimi,“ – įspėja V. Jauniškis, – „Contemporary“ ir „Mozaikai“ pakaktų to ir tikėtis – būti pastebėtais. Nes dėl abiejų spektaklių kokybės neabejoju, ir čia belieka palinkėti sėkmės ir ištvermės.“

Lietuvių pasirodymai Edinburgo Fringe festivalyje vyks rugpjūčio 17–22 d. nuo 9:15 val.