Naujienų srautas

Kultūra2019.08.19 18:25

Kolegos prisimena aktorių Karvelį: neįtikėtino gerumo, tik Lietuvoje nepakankamai įvertintas

atnaujinta 21.18

„Apie jį galima kalbėti labai daug. Tai buvo labai ryški asmenybė, charakterinis aktorius ir nuostabus žmogus“, – portalui LRT.lt sako aktorė Vaiva Mainelytė. R. Karvelį, kaip šarmingą aktorių ir be galo draugišką žmogų prisimena ir Vidas Petkevičius, tik gailisi, kad Lietuvoje pakankamo įvertinimo R. Karvelis taip ir nesulaukė.

Žinia apie kolegos ir bičiulio netektį buvo skaudi ir aktorei Vaivai Mainelytei. Ji su R. Karveliu drauge vaidino ir kine, ir teatre, nuo senų laikų vienas kitą vadino broliu ir sese.

„Apie jį galima kalbėti labai daug. Tai buvo labai ryški asmenybė, charakterinis aktorius ir nuostabus žmogus. Kokios jo akys geros buvo. Visuomet su juo susitikus būdavo gera ir šilta. Likimas mane apdovanojo su juo vaidinti ir teatre.

Pamenu, drauge vaidinome „Paskendusioje vasaroje“. Neprailgdavo ir tas ilgas spektaklis. Iki šiol atsimenu, kaip laukimo salėje žiūrėdavome, kaip jis vaidina monologus, kaip dainuoja prancūziškai, kaip perfrazuodamas sako Hitlerio kalbą. Jis turėjo puikų humoro jausmą“, – portalui LRT.lt pasakoja V. Mainelytė.

Vidas Petkevičius: Lietuvoje nebuvo pakankamai įvertintas

Aktorius Vidas Petkevičius, kartu su R. Karveliu vaidinęs seriale „Giminės“, LRT.lt sako, kad netikėtai išėjęs kolega buvo fantastiškas žmogus, neįtikėtino gerumo: „Jis buvo vaikiško tyrumo, nekaltumo, nekonfliktiškas ir su visais bendravo labai gražiai. R. Karvelis visiems buvo draugas.“

Anot V. Petkevičiaus, R. Karvelis buvo nuostabus komiškuose vaidmenyse. „Jis labai šarmingas. Komiški vaidmenys buvo jo arkliukas. Rimantas mokėjo iš nieko padaryti puikų vaidmenį. Žinoma, jis galėjo ir tragedijas vaidinti, darė ir tai. Tai visapusiškas aktorius“, – pasakoja V. Petkevičius.

Kine R. Karvelis galėjo sukurti daugiau vaidmenų, tik ne taip dažnai būdavo kviečiamas filmuotis. Pasak V. Petkevičiaus, R. Karvelio stambus planas būdavo įstabus, tačiau Lietuvoje aktorius įvertintas nepakankamai.

LRT.lt primena, kad eidamas 87 metus mirė žinomas aktorius Rimgaudas Karvelis. Tai LRT.lt patvirtino Lietuvos teatro sąjungos pirmininkas Ramutis Rimeikis.

Aktorius gimė 1933 metais Kaune. Mokėsi Vilniaus 7-ojoje vidurinėje mokykloje. Dirbo Kapsuko, Klaipėdos dramos teatre. Nuo 1965 metų buvo Jaunimo teatro aktorius.

Vytautas Rumšas: dramatiškus vaidmenis vaidins ten, danguje

Aktorius Vytautas Rumšas vyresnysis, kalbėdamas su LRT.lt, sako, kad R. Karvelis buvo žmogus, teatrui atsidavęs 200 proc.: „Jis padarė didžiulį darbą, kad Jaunimo teatras gyvuotų iki šių dienų. Galima drąsiai teigti, kad Rimgaudas Karvelis sukūrė šio teatro istorinį metraštį. Nežinau, kas turi atsiklaupti prieš šį jo indelį ir darbą, tačiau Lietuvos visuomenė negali užmiršti jo talento.“

Anot V. Rumšo, R. Karveliui niekas nepadėjo kopti karjeros laiptais ar siekti, kad Jaunimo teatras išliktų iki šių dienų. Jis vienas ėjo į ministerijas, rašė projektus ir siekė, kad Lietuvos teatras gyvuotų.

„Jis visada norėjo vaidinti dramatiškus vaidmenis. Tačiau gamta suteikė puikų veidą, gerą, gražią, ilgą nosį. Dėl to teko vaidinti kiek kitokius personažus“, – teigia V. Rumšas.

Anot LRT.lt kalbinto aktoriaus, tokie žmonės, kaip Rimgaudas, yra nepastebi: „Atrodo, kad jie ir turi dirbti savo darbą, siekti tikslų, keisti sistemą, tačiau tinkamos pagarbos būdami gyvi jie taip ir nesulaukia. Tačiau aš manau, kad tokie žmonės jaučia, kad tokia yra jų paskirtis, misija šioje žemėje ir jie sutinka mokėti tokią kainą, dirbti veltui vardan kažko. Vardan pagarbos po mirties? Manau, kad tokius visuomenės veikėjus turime gerbti čia ir dabar bei prieš juos atsiklaupti.“

Trisdešimt metų už R. Karvelį jaunesnė aktorė Ilona Balsytė jį vadina vienu geriausių savo draugų kolegų.

„Tas žmogus man vienas iš geriausių draugų kolegų. Nuo pat mano pirmųjų dienų, kai atėjau į aktoriaus profesiją“, – BNS sakė I. Balsytė.

Ji prisiminė, kad nuo pat pirmojo jų susitikimo jautė kolegišką R. Karvelio palaikymą, dėmesį.

„Tas jo dėmesys man buvo labai brangus, aš jį labai vertinau ir vertinu iki šiol. Tai jo iniciatyva buvo mūsų graži draugystė, džiaugsmas, kai susitinki“, – sakė I. Balsytė.

R. Karvelį ji prisimena kaip jautrų, nuoširdų, gerą žmogų, labai mylėjusį teatrą.

Jaunimo teatro aktorius Kostas Smoriginas teigė, kad ta meilė teatrui vertė R. Karvelį ne vieną dešimtmetį fotografuoti ir filmuoti Jaunimo teatro gyvenimą, kolegas.

„Vienas didžiausių jo hobių – fotografija ir filmavimas. Be jo Jaunimo teatro archyvo nežinotumei pusės dalykų: ir kokie spektakliai buvo, ir kokios nuotaikos buvo, ir kaip mes dirbome, džiaugėmės, šventėme. Jis tai darė su didžiausia meile“, – pirmadienį BNS sakė K. Smoriginas.

Anot jo, R. Karveliui nepagrįstai buvo priklijuota juoko karaliaus etiketė.

„Mano manymu, nepelnytai Rimgaudas pašventintas į nelaimingus juoko karalius. Nieko bendro su juoko karaliais jis neturi, o rimtų vaidmenų yra sukūręs, ir labai gražių. Visada bandydavo apčiuopti kažkokią gyslelę rimtumo ir liūdnumo, ir visada pavykdavo jam“, – sakė K. Smoriginas.

Pasak jo, režisieriai vertino R. Karvelį, jis praktiškai visuose Jaunimo teatro spektakliuose gaudavo vaidmenį.

86 metų R. Karvelis mirė pirmadienį Vilniuje. Jis daugiau nei 40 metų dirbo Jaunimo teatre Vilniuje, sukūrė įsimintinų vaidmenų ir kine.

Taip pat skaitykite

Improvizacijos ir parodijos meistras Rimgaudas Karvelis: kaip aktorius mokėsi „pasislėpti už vaidmens“?
Vakaro autografas. Aktorius Rimgaudas Karvelis
Improvizacijos ir parodijos meistras. Rimgaudas Karvelis
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi