Kultūra

2019.08.19 20:17

Už novelių knygą apdovanota Monika Baltrušaitytė: atsirado poreikis plėstis, suvaldyti didesnį tekstą

LRT TV naujienų tarnyba2019.08.19 20:17

Šiaulių rajone įteikta literatūrinė prozininko ir dramaturgo Augustino Griciaus premija. Kas dvejus metus teikiamos premijos laureate tapo vilnietė Monika Baltrušaitytė už pirmąją novelių knygą „Išėję prie upės“. Pasak vertinimo komisijos, šį kartą premija skirta už meniškumą: realistiniuose pasakojimuose vaizdžiai atskleistos smulkios detalės, sunku atskirti pačios autorės išgyvenimus nuo išgalvotų.

Lietuvių literatūroje – naujas balsas. Šiuolaikinių rašytojų gretas papildė vilnietė Monika Baltrušaitytė, jos pernai išleista prozos knyga „Išėję prie upės“ jau spėjo pelnyti literatūros kritikų simpatijas. Esą novelės išsiskiria pasakojimo paprastumu, logika, atjauta veikėjams, neįkyriu humoru ir brandžia pasaulėvoka. Pasakojimuose daug specifinių buriavimo ir šiuolaikinių technologijų terminų. Autorė sako – jai, kaip ir daugeliui jaunosios kartos kūrėjų, svarbu atskleisti tai, ką pati išgyvena.

M. Baltrušaitytė teigia, kad jos knygoje aprašoma buriavimo tema literatūroje gana nauja: „Prozoje, ne šiuolaikinėje, nelabai ją rasi. Kadangi buriuoju pati, man norėjosi ta tema kalbėti, rašyti – turbūt tai nutiko natūraliai. Neišvengtos ir technologijos, nes tai dalykas, su kuriuo gyvename. Vengti būtų keista.“

Atskiruose pasakojimuose daug kalbama apie praėjusio amžiaus paskutinį dešimtmetį, su humoru ir ironija pasišaipoma iš kasdienių buitinių to laikotarpio situacijų. M. Baltrušaitytė pirmojoje savo knygoje plėtoja primirštą novelės žanrą. Juo domėtis pradėjo prieš dešimtmetį. Tad knygoje – daugiausia jos studijų laikų kūryba.

Pasak rašytojos, novelės žanras pradedančiam autoriui – labai suprantamas pasirinkimas: „Jaunam rašytojui gali būti sunku imtis valdyti didelės apimties tekstą, todėl šiuo atveju novelės gimė natūraliai. Dabar turbūt novelę parašyčiau sunkiau, atsirado poreikis plėstis.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.