Kultūra

2019.08.20 15:16

Nepatinka „Krantinės arka“? Skeptikai turėtų išvysti 60 metrų aukščio arką Belgijoje

skulptūros dydis – ne vienintelis įdomus dalykas
LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.20 15:16

Prieš dešimt metų Neries krantinėje sumontuota Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Krantinės arka“ iki šiol vertinama nevienareikšminškai. Vieniems tai tiesiog vamzdis, kitiems – puiki šiuolaikinio meno idėja. O prancūzų menininkas Bernaras Venetas, pietiniame Belgijos greitkelyje sumontavęs plieninę arką, nesijaudina dėl žmonių reakcijų.

Važiuojančius pietiniu Belgijos greitkeliu pakeliui į Prancūziją ar Liuksemburgą nuo šiol pasitiks didžiulė plieninė skulptūra. „Didžiąja Arka“ pavadinta skulptūra – prancūzo konceptualisto B. Veneto darbas. Jai pagaminti prireikė 200 tonų plieno ir beveik trijų tūkstančių tonų betono.

Pats menininkas sako, kad ši skulptūra – didžiausia pasaulyje ir tai pirmasis įdomus faktas: „Tikiuosi, kad ateityje žmonės apie ją kalbės ne tik todėl, kad skulptūra didelė. Tikiuosi, kad ją matys ir kaip meno kūrinį.“

60 metrų aukščio skulptūra sumontuota mažame Belgijos Lavu Sent An miestelyje, prie itin judraus greitkelio, todėl gerai matoma juo važiuojantiems. Pats menininkas sako nusiteikęs sulaukti įvairių komentarų. Tačiau jam svarbiausia, kad neliktų abejingų, nes toks – kuriamo meno tikslas.

„Vairuotojai, ko gero, turės įvairių nuomonių. Žmonės, kuriems patinka mano kūryba, pažvelgs į tai kaip į dar vieną meno kūrinį. Matys taip, kaip matau aš – estetiškai ir sofistikuotai. Kiti galbūt pažvelgs paviršutiniškai ir regės tik dydį. Treti gali stebėtis, kas čia per gremėzdiškas metalo gabalas. Negali nuspėti reakcijų“, – sako skulptūros autorius.

B. Venetas – garsiausių šiuolaikinių skulptorių. Pirmąją savo parodą menininkas surengė 1965 m. Paryžiuje. Po metų persikėlė gyventi į Niujorką, kur kūrė paveikslus, paremtus skaičiais ir matematinėmis lygtimis.

Šiandien B. Veneto darbų galima išvysti įvairiose pasaulio vietose. Žurnalistams menininkas pasakojo, kad arkos skulptūrą pirmausia norėjęs įkurdinti savo gimtojoje Prancūzijoje, bet, susidūręs su biurokratinėmis kliūtimis, apsisprendė ją statyti Belgijoje.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Verkių parke – tradicinė „Šikšnosparnių naktis“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt