Kultūra

2019.08.16 16:07

Vilniuje – Baltijos šalių komiksų paroda: seserys pažvelgs, kaip komiksus supranta skirtingos šalys

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.16 16:07

Penktadienį vakare Vilniuje, Dailininkų sąjungos galerijoje Vokiečių gatvėje, bus atidaryta Baltijos šalių komiksų paroda. Trečius metus rengiamoje parodoje šįkart kuratorės ir dailininkės, seserys Šimulynaitės nutarė pažvelgti, kaip atrodo komikso žanras Baltijos šalyse iš skirtingų taškų, todėl paroda parengta bendradarbiaujant su Latvijos ir Estijos komiksų asociacijomis.

Trečią kartą rengiamoje parodoje vis daugėja dalyvių, sako viena parodos kuratorių Ula Šimulynaitė, pernai parodoje dalyvavo 16, šiemet – 50 kūrėjų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Visų trijų šalių menininkai darbus kūrė skirtingomis temomis. Lietuvos dalis pavadinta „Situacijos“, atrinkti 16 menininkų gavo užduotį stebėti miestą ir pagauti kokį nors kasdienio gyvenimo momentą ir užfiksuoti viename lape.

„Komiksas – tai rišli istorija, pasakojama iš viršaus į apačią, iš kairės į dešinę, forma laisva, viršus, apačia, kairė, dešinė ir vaizdas“, – LRT TELEVIZIJAI sako parodos kuratorė.

Lietuvos kūrėjų komiksus papildys dar kelių menininkų vaizdo darbai, instaliacijos ar piešiniai, tarp jų – Izraelyje gyvenančio tapytojo Leo Ray piešinių komiksinis koliažas.

„Jis davė šūsnį (kūrinių – LRT.lt), tarp jų – kaip kačiukas gyvena su vyru ir moterimi, taip pat vienas pats sau . Jei mes sudėliosime viena ar kita kryptimi, tai bus skirtingas (rezultatas – LRT.lt), nes komikso labai laisva forma, jis gali turėti griežtą istoriją, gali būti laisvai interpretuojamas“, – dėsto parodos kuratorė Rusnė Šimulaitytė.

Latvių kūrėjų dalis „Nauji požiūriai“, darbai sukurti interpretuojant apleistų, tuščių erdvių tema.

„Parodoje pristatome skirtingus, ne tik Latvijos, bet visų trijų Baltijos šalių menininkus. Darbus jie sukūrė per kūrybines dirbtuves, vykusias prieš dvejus metus Rygoje, jie interpretavo apleistų erdvių tema“, – atskleidžia parodos kuratorė Sanita Muižniece.

Estijos kolekcija „Spooky Folk“ („Baugusis fokloras“) pradėta kurti prieš penkerius metus, autoriai buvo kviečiami įsivaizduoti ir sukurti dviejų puslapių komiksą, įkvėptą Estijos folkloro, kuriame apstu šiurpių elementų.

„Tas pasakas lengva suprasti kaimyninėse šalyse, o komiksų autoriai – skirtingo amžiaus: nuo menų akademijos studentų iki labai garsių Estijos kūrėjų, pagal savo grafikos dizaineriai bei iliustruotojai, o kitiems komiksai – hobis, todėl ir stiliai visų labai skirtingi.

Paroda Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje Vokiečių gatvėje bus atidaryta penktadienį vakare.

Plačiau – reportaže nuo 10.58 min.

Žinios. Vyriausybė ruošiasi Baltarusijos atominės elektrinės atidarymui: ketinama įsigyti jodo tablečių daugiau nei už 900 tūkst. eurų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.