Naujienų srautas

Kultūra2019.08.14 12:45

Kauno sobore – atnaujinimo darbai: neobizantiniam „saldainiukui“ rekonstrukcijos reikėjo gyvybiškai

Vienas svarbiausių Laisvės alėjos Kaune statinių – šventojo arkangelo Mykolo bažnyčia geriausiai atspindi permainingą 20 a. Lietuvoje. Prieš daugiau nei šimtą metų pastatyta šventovė buvo stačiatikių soboras, katalikų bažnyčia ir net Dailės muziejaus filialas.

Per kelerius metus Laisvės alėjos pradžia Kaune pasikeitė neatpažįstamai. Atnaujintas grindinys, rekontruojami pastatai, duris atvėrė naujos kavinės. Tačiau svarbiausias alėjos akcentas – Šventojo Mykolo arkangelo įgulos bažnyčia, kauniečių įprastai vadinama Soboru, liko gerokai apšiurusi ir užmiršta.

Didelio, sudėtingų formų statinio rekontrukcijai reikėjo daug lėšų, tad jų paieška gerokai užtruko.

Renata Bagdonienė, VšĮ „Soboro projektai“ vadovė LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ sako, kad soboras matomas iš visų Kauno miesto taškų, todėl jo fasado tvarkymas – gyvybiškai svarbus: „Be to, byrantis tinkas jau kėlė grėsmę lankytojų saugumui, o stogas vietomis buvo kiauras ir praleidinėjo vandenį.“

Lėšomis bažnyčiai atnaujinti rūpinasi tam įsteigta viešoji įstaiga „Soboro projektai“. Praėjusiais metais bažnyčios rekontrukcijai skirta Europos Sąjungos parama. Planuojama, kad bažnyčiai atnaujinti iš viso reikės dviejų milijonų eurų.

Pasak R. Bagdonienės, dabar vykdomi stogo tvarkybos darbai, kurie jau įpusėjo: „Atliktas medinių konstrukcijų sutvirtinimas, vėliau bus pakeista centrinio kupolo skarda. Tai finansuojama Kultūros paveldo departamento lėšomis. Antrasis projektas taip pat neseniai pradėtas, tai – fasado tinko tvarkybos darbai. Viso šio projekto tikslas – sutvarkyti fasadus, tinką, cokolį, laiptus, įrengti neįgaliųjų prieigą.“

Kauno centre stovinčiai šventovei – daugiau kaip 120 metų. 1895 m., po ketverius metus trukusių statybų, ji konsekruota kaip stačiatikių soboras Kauno tvirtovės gynybinių fortų administracijai.

Po Pirmojo pasaulinio karo soboras pripažintas valstybės nuosavybe, pavadintas arkangelo Mykolo vardu ir tapo Lietuvos kariuomenės sielovados centru. Sovietmečiu čia buvo Dailės muziejaus padalinys, o atkūrus nepriklausomybę pastatas grąžintas tikintiesiems.

Svaigedas Stoškus, Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio vedėjas, tikina, kad soboras – tikras neobizantinis saldainiukas, prie kurio puikiai padirbėta: „Kuo mes daugiau turime tokių saldainiukų – Kaune ir visoje Lietuvoje – tuo esame įdomesni ir sau, ir pasauliui.“

Atnaujinta bažnyčia ne tik kvies tikinčiuosius į pamaldas – joje planuojama ir aktyvi kultūrinė veikla. Čia bus rengiama daugiau koncertų, edukacinių veiklų ir ekskursijų.

Plačiau – reportaže.

Kauno soboras – statinys, menantis permainingą XX amžiaus istoriją: buvo tapęs net Dailės muziejaus filialu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi