Kultūra

2015.07.22 10:41

Išskirtinėje parodoje – gipsas, metalas ir poezija

LRT.lt 2015.07.22 10:41

Liepos 23 d. 14.00 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje atidaroma Petro Gintalo ir jo bičiulių paroda „Eilėraštis-žmogus-medalis“. Parodoje pirmą kartą pristatoma, kaip gipsas, metalas ir kitos netradicinės medžiagos jungiasi su poezija, rašoma pranešime spaudai.

Liepos 23 d. 14.00 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje atidaroma Petro Gintalo ir jo bičiulių paroda „Eilėraštis-žmogus-medalis“. Parodoje pirmą kartą pristatoma, kaip gipsas, metalas ir kitos netradicinės medžiagos jungiasi su poezija, rašoma pranešime spaudai.

Atidarant parodą kalbės ir poeziją skaitys dailininkai: prof. Petras Gintalas, doc. Remigija Vaitkutė, Gvidas Latakas, poetai: Ona Jautakė ir Danielius Milašauskas, parodos kuratorė dr. Neringa Markauskaitė. Renginį ves LMA Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas.

Medalio meną kuriantys dailininkai kasmet iš savo dirbtuvių sugrįžta į kūrybines stovyklas ir parodas. Į LMA Vrublevskių bibliotekoje rengiamą medalių parodą juos subūrė Vilniaus dailės akademijos profesorius, ilgametis medalio kūrėjų stovyklų organizatorius Petras Gintalas.

Savo kūryboje dailininkai įprasmino eilėraščius, poemas, romanus ir kitokio pobūdžio literatūrą. Iš gipso, metalo ir netradicinių medžiagų sukurti darbai pasižymi skirtinga stilistika, meninio vaizdinio ir teksto semantika, taip pat dailininkų sukurtais tekstais. Medaliuose perteikti ne tik rašytojų portretai, bet ir jų kūrybą bei pasirinktus kūrinius atliepiantys simboliai.

Parodą papildo medalių eskizai, kurie paprastai pasilieka dirbtuvėse. Juose įžvelgiami tekstų ir eilėraščių fragmentai padeda atskleisti kūrinio menines idėjas. Todėl nenuostabu, kad medalius kuriančius dailininkus – iš jų nemažai rašo ir eiles – suburia kasmetiniai poezijos skaitymai.

Dauguma parodoje eksponuojamų medalių yra skirta lietuvių rašytojams: Kristijonui Donelaičiui, Maironiui, Vincui Krėvei, Marcelijui Martinaičiui, Jonui Juškaičiui ir kitiems poetams ir prozininkams.

Parodoje, drauge su P. Gintalu, savo medalius pristato Lietuvos dailininkų sąjungos Medalininkų sekcijai vadovaujantis Antanas Olbutas, Saulius Bertulis, Danius Drulys, Petras Repšys, Skaistė Žilienė, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytojai, jaunosios kartos ugdytojai: doc. Romualdas Inčirauskas, doc. Alvydas Mikuta, doc. Remigija Vaitkutė, Mindaugas Šimkevičius. Parodoje taip pat dalyvauja metalo meną studijavę dailininkai: Eglė Čėjauskaitė-Gintalė, Jurgita Erminaitė-Šimkuvienė, Gvidas Latakas, Eimantas Ludavičius ir kiti medalius kuriantys menininkai. Jų veiklą galima vadinti medalių kūrėjų sąjūdžiu.

Parodą papildo šviesios atminties dailininkų – Vinco Kisarausko, Vytauto Mockaičio, latvių skulptorės Maros Kalninos – kūriniai.

Paroda LMA Vrublevskių bibliotekoje veiks nuo 2015 m. liepos 23 d. iki rugpjūčio 21 d.