Naujienų srautas

Kultūra2019.08.13 16:42

Michielis Borstlapas: vietoje didingos klasikinio pianisto ateities pasirinkęs džiazą

LRT.lt 2019.08.13 16:42

„Vienas geriausių džiazo pianistų, skambinantis neoklasiką. Turite tai patirti, o svarbiausia, pajausti patys“, – taip fortepijono virtuozą Michielį Borstlapą apibūdina interneto portalas theaterparadijs.nl. Liaupsių jam negaili ir kiti žiniasklaidos kanalai, tarp kurių - „The New York Times“, prilyginantis pianisto išgaunamą skambesį „krištolo skaidrumui“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Lietuvoje M. Borstlapas viešės Kristupo vasaros festivalio kvietimu. M. Borstlapo pažintis su fortepijonu prasidėjo, kai jam buvo ketveri metai. Mažajam vunderkindui buvo pranašaujama šviesi ir didi klasikinio pianisto ateitis. Tačiau... jis pamilo džiazą... Jaunąjį talentą ir čia lydėjo sėkmė: 1992 m. aukščiausiais įvertinimais baigęs Hilversumo konservatoriją, M. Borstlapas pelnė geriausio solisto titulą Briuselio džiazo konkurse, o 1996 m. tapo pirmuoju europiečiu, laimėjusiu prestižinį „Thelonious Monk/BMI“ kompozitorių prizą (JAV). Šis pasiekimas atvėrė kelią į labai sėkmingą bendradarbiavimą su tokiais džiazo gigantais kaip Herbie Hancockas, Patas Metheny, Gino Vannelli, Jimmy Haslipas, Billas Brufordas ir kt.

„Viena reikšmingiausių pamokų mano gyvenime yra tai, jog svarbu ne ką tu groji, bet kaip tu groji. Gebėjimas atlikti A. Brucknerio simfoniją Nr. 3 yra didelė dovana, tačiau ne mažiau nuostabu sugroti tokį kūrinį kaip „A girl from Ipanema“ (liet. Mergina iš Ipanemos)“, – sakė pianistas, kurio kūryboje šalia džiazo puikiai dera klasika, rokas, šokių muzikos elementai.

Lūžis M. Borstlapo karjeroje įvyko 2003 m., sukūrus „Opera Avicenna“ muziką. Šis, debiutinis trijų valandų trukmės kūrinys, tai - pirmoji pasaulyje opera apie arabų kultūrą. 2008 m. pianistas sukūrė ir pirmąjį garso takelį filmui „Tiramisu“, už kurį buvo įvertintas prestižiniu Olandijos kino apdovanojimu „Gouden Kalf“ (liet. Auksinis veršis).

Nuo 2010 m. atlikėjas susitelkė į solo karjerą ir išleido albumą „Solo 2010“, patekusį į Olandijos geriausių muzikos albumų dvidešimtuką. Šis žingsnis pažymėjo naują etapą M. Borstlapo gyvenime: „Turėjau garbės groti su nuostabiais atlikėjais, tačiau koncertuoti solo – tai lyg grįžimas namo.“

Taigi, šiuo metu pianisto dėmesio centre – soliniai pasirodymai, itin tinkantys pirmai pažinčiai su dažnai „poetiškuoju džiazo Mocartu“ įvardijamu pianistu. Jis koncertavo net 92 pasaulio šalių klausytojams, o netrukus puiki proga pasimėgauti magišku fortepijono skambesiu laukia ir Lietuvos publikos. Prabangus Michielio Borstlapo fortepijono rečitalis vyks rugpjūčio 20 d., antradienį, 19 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi