Naujienų srautas

Kultūra2019.08.13 11:03

Romas Zabarauskas – Europos kino akademijos narys: tai simbolis, kad spėjau kažką nuveikti

rengiasi pirmosioms užduotims

Džiugia žinia pasidalinęs režisierius Romas Zabarauskas pranešė tapęs Europos kino akademijos (EKA) nariu. Režisierius siūlo įvykio per daug nesureikšminti, nors prisipažįsta, kad ši narystė – simbolinis žingsnis ir priminimas sau, kad jau spėta šį tą nuveikti. Tačiau didžiausi darbai laukia ateityje, LRT.lt sako R. Zabarauskas.

Kaip socialiniame tinkle parašė R. Zabarauskas, Europos kino akademija – dar 1989 m. kino grandų įkurta institucija, kasmet rengianti Europos kino apdovanojimus. Šiandien akademijoje – daugiau nei 3500 narių visoje Europoje.

Tarp EKA narių – ir 23 nariai iš Lietuvos, tarp kurių – dr. Gražina Arlickaitė, Aistė Diržiūtė, Arūnas Matelis, Edvinas Pukšta, Marija Ruzgutė ar Giedrė Žickytė.

Kalbėdamas su LRT.lt, R. Zabarauskas teigia, kad idėja įstoti į EKA kilo sužinojus apie planuojamą Lietuvos kino akademijos bankrotą: „Nors ir nepriklausiau lietuviškajai akademijai, staiga susimąsčiau, kad reikia pačiam prisiimti daugiau atsakomybės. Todėl kaip prodiuseris įstojau į Nepriklausomų prodiuserių asociaciją (NPA) Lietuvoje, o kaip režisierius – į Europos kino akademiją.“

Pasak R. Zabarausko, visas procesas truko maždaug mėnesį. „Visų pirma, reikia atitikti tam tikrus nustatytus kriterijus, užpildyti ir išsiųsti paraišką, o tuomet ji individualiai vertinama Europos kino akademijos tarybos. Ir štai vakar gavau oficialų kvietimą prisijungti – priimtas man palankus sprendimas“, – įspūdžiais dalijasi režisierius.

Paklaustas, kokius tikslus kelia sau, būdamas EKA nariu, R. Zabarauskas tvirtina, kad pirmoji misija bus labai konkreti: „Kaip ir visi Europos kino akademijos nariai, turėsiu peržiūrėti keliasdešimt Europos filmų ir išrinkti pačius geriausius. Nugalėtojams šių metų gruodį Berlyne bus įteikti prestižiniai Europos kino apdovanojimai. Kokius filmus turėsime įvertinti, sužinosime jau kitą savaitę. Tikiuosi, kad tarp jų bus ir Lietuvos kūrėjų darbų!“

Kalbėdamas apie ateitį, R. Zabarauskas išskiria dvi svarbiausias kryptis. „Viena, noriu prisidėti prie aukštesnių etikos standartų mūsų industrijoje, tiek kalbant apie #metoo atvejus, tiek apie bendras darbo sąlygas. Antra, man svarbu, jog kinas būtų ne tik „žiūroviškas“, bet ir atspindėtų visuomenės įvairovę ir siektų originalių meninių sprendimų“, – aiškina režisierius.

R. Zabarauskas prisipažįsta – įstojimo į EKA nereikėtų per daug sureikšminti: „Palikime stipriausią pasididžiavimą tai akimirkai, kai Lietuvos filmai laimės Europos kino apdovanojimus. Kita vertus, be abejo, būdami šios akademijos nariais, prisidedame prie Europos kino kultūros puoselėjimo, formuojame tam tikrą skonį, galime daryti įtaką. Dėl to kviesčiau visus kino industrijos dalyvius pasidomėti, ar jie atitinka stojimo kriterijus, ir mėginti prisijungti.“

Režisierius LRT.lt patikina esantis gerai nusiteikęs ir besiruošiantis pirmajai atsakomybei – peržiūrėti nemažai filmų ir balsuoti už pačius pačiausius. „Nusiteikęs esu pozityviai, nes kartu tai bus unikali proga pamatyti, kuo gyvena Europos kinas. O apskritai šią narystę vertinu kaip simbolinį žingsnį ir priminimą sau, kad jau šį tą spėjau nuveikti. Tačiau didžiausi mano darbai dar laukia ateityje“, – pasakoja kūrėjas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi