Kultūra

2015.09.08 13:45

Koncerte – prisiminimai iš Afrikos

LRT.lt2015.09.08 13:45

Afrikos žemynas davė pasauliui ne tik puikių etninės muzikos ir džiazo meistrų, bet ir operos talentų. Tačiau retas jų koncertuose prisimena gimtinės melodijas bei jos genčių dialektus, kaip Njabulo Madlala. Šis iš Pietų Afrikos kilęs baritonas, koncertuodamas Kristupo vasaros festivalyje su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, leis klausytojams pasimėgauti tokia egzotika.

Afrikos žemynas davė pasauliui ne tik puikių etninės muzikos ir džiazo meistrų, bet ir operos talentų. Tačiau retas jų koncertuose prisimena gimtinės melodijas bei jos genčių dialektus, kaip Njabulo Madlala. Šis iš Pietų Afrikos kilęs baritonas, koncertuodamas Kristupo vasaros festivalyje su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, leis klausytojams pasimėgauti tokia egzotika.

Dainininkas mėgsta įtraukti į savo programas vaikystėje iš močiutės girdėtų dainų. Jos skamba ir N. Madlalos debiutiniame albume „Songs of home“ (liet. „Namų dainos“) šalia klasikinių Franzo Schuberto, Roberto Schumanno, elegantiškų Rogerio Quilterio ar dvasingų Ralpho Vaughano Williamso kūrinių, rašoma pranešime spaudai.

Šia plokštele N. Madlala teigia pavaizdavęs savo kelionę iš dulkėtų Durbano gatvelių į klasikinės muzikos ir dainų pasaulį.

Gražaus tembro N. Madlalos baritonas ir įgimtas muzikalumas atvedė solistą į tarptautinę vokalo akademiją Kardife, vėliau – į „Guildhall“ muzikos ir dramos mokyklą Londone. Ten išmokęs nepriekaištingai valdyti balsą Njabulo greitai ėmė skinti laurus Jungtinės Karalystės tarptautiniuose konkursuose.

2010 metais jis tapo operinio dainavimo konkurso „Kathleen Ferrier“ laureatu, 2012-aisiais – „Royal Overseas League“ konkurso nugalėtoju, o pernai pelnė laurus „Standart Bank Young Artist“ konkurse.

Dabar artistas gyvena Jungtinėje Karalystėje, kuria pagrindinius vaidmenis „Don Žuane“, „Toskoje“, „Bohemoje“, „Mergelėje iš Vakarų“, „Fidelijuje“ bei kitose populiariose operose svarbiausiose Anglijos scenose.

N. Madlala paperka publiką ne tik balso grožiu, bet ir įgimtu artistiškumu bei asmenybės šiluma. Kristupo vasaros festivaliui solisto parengta spalvinga programa atskleis pačias geriausias jo savybes.

Svečiui pritarsiantis maestro Donato Katkaus vadovaujamas Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras jau ne kartą koncertavo su iškiliais dainininkais. Tarp jų buvo ir tokios operos Olimpo žvaigždės kaip Violeta Urmana bei Charlesas Castronovo.

Šiam kolektyvui nėra neįveikiamų žanrų. Jis rengia ir džiazo, roko, pop- bei „world“ muzikos koncertus, įvairius netradicinius projektus. Kritikai žarsto orkestrui pagyrimus už baroko, klasicizmo, šiuolaikinės muzikos atlikimą, retų partitūrų gaivinimą.

D.Katkaus įkurtas kolektyvas pelnė pripažinimą kaip aistringas lietuvių muzikos propaguotojas – jis yra atlikęs daugiau kaip 30-ties Lietuvos autorių opusus, beveik visus Felikso Bajoro, Broniaus Kutavičiaus, Osvaldo Balakausko kūrinius styginiams.

Sėkmė šiuos muzikantus lydėjo tarptautiniuose festivaliuose „Probaltica“ ir „Wraclavia Cantats“ Lenkijoje, „Europaeisches Musikfest Münsterland“, „Mystik und Maschine“, „Berlin Jazz“ Vokietijoje, Berliozo festivalyje Prancūzijoje, Reikholto festivalyje Islandijoje ir daugelyje kitų. Jiems plojo Paryžiaus Eliziejaus laukų teatro, Maskvos filharmonijos ir kitų prestižinių salių publika.

Drąsiam, novatoriškam sostinės orkestrui už nuopelnus Vilniaus kultūrai įteikta Šv.Kristoforo statulėlė (2002 m.), o jį išugdęs D.Katkus jau surinko visą kolekciją garbingų įvertinimų, tarp jų – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją, LDK Gedimino ordino Karininko kryžių, Pasaulio intelektinės nuosavybės aukso medalį, ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžių, medalį „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“, Lietuvos Santarvės fondo ordiną „Pro augenda concordia“.

Afrikos deimantai. Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, solistas N. Madlala (baritonas, Jungtinė Karalystė/Pietų Afrikos Respublika), dirigentas Donatas Katkus. W. A. Mozart, A. Murray, tradicinės P. Afrikos dainos ir kiti kūriniai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt