Kultūra

2019.08.09 22:15

Džiugi žinia architektūros mėgėjams – restauruojami du kultūros paveldo objektai

skirta per milijoną eurų
Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.09 22:15

Europos Komisijai patvirtinus Europos kaimynystės Lietuvos ir Rusijos Kaliningrado srities pasienio bendradarbiavimo programą, per porą metų Tolminkiemyje žadama sutvarkyti pasaulietinės lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus kompleksą ir bažnyčioje įrengti naują ekspoziją.

Šakių rajone bus restauruotas ir kultūriniam turizmui pritaikytas devyniolikto amžiaus Kidulių dvaro svirnas. Abiem kultūros paveldo objektams restauruoti skirta per milijoną eurų.

Atsirado galimybė sutvarkyti nešildomą bažnyčią

Lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus kompleksas Tolminkiemyje spalį minėsiantis 40-etį,po iškilmių bus uždarytas restauracijai.

Galimybė sutvarkyti nešildomą bažnyčią, kurios kriptoje „Metų“ poemos ir pasakėčių autorius palaidotas atsirado, Europos Komisijai patvirtinus Lietuvos ir Kaliningrado srities bendradarbiavimo per sieną programą ir lėšų.

„Ieškojom galimybių, iš kur paimti lėšas, juolab, kaip tas lėšas investuoti kitoje valstybėje, Donelaičio memorialinis muziejus ne tik Lietuvai svarbus, bet ir pačiai Kaliningrado sričiai“, – aiškina Lietuvos kultūros atašė Kaliningrade Raminta Gecevičienė.

„Dar rugsėjį vyks dailės pleneras, kuriame dalyvaus 16 menininkų. 8 – iš Rusijos ir tiek pat iš Lietuvos – profesionalūs dailininkai ir pradedantys. Plenero dalyviai po vieną tapybos darbą dovanos Donelaičio muziejui. Taip pat dar šiemet organizuosime 4 kilnojamąsias parodas – 2 – Lietuvoje, Šakiuose ir Marijampolėje“, – pasakoja Istorijos ir meno muziejaus direktoriaus pavaduotoja Olga Ščeglova.

Už pusę milijono eurų – geoterminis šildymas

Už pusę milijono eurų bažnyčioje bus įrengtas geoterminis šildymas, sutvarkyti inžineriniai tinklai, viešosios erdvės, Kristijonui Donelaičiui įrengta nauja ekspozicija – šiame krašte jis kūrė ir dirbo beveik 40 metų.

Tikimasi, kad atnaujintas Donelaičio memorialinio muziejaus kompleksas sulauks daugiau turistų. Jau dabar, įvedus nemokamą elektroninę vizą, išaugo turistų iš Lietuvos srautai.

Taip pat bus tvarkoma senoji klebonija, kurioje įrengta Mažosios Lietuvos istorijos ekspozicija.

„Stogas, langai, durys, visi inžineriniai tinklai bus keičiama, taip pat inžineriniai tinklai sodybos teritorijoje tarp bažnyčios ir buvusios klebonijos, taip pat bus paliktas rezervas ir našlių namui perspektyvoje“, – sako Nemuno euroregiono Marijampolės biuro vadovas Gintanras Skamaročius.

Tiek pat lėšų, pusė milijono eurų, skirta avarinės būklės Šakių rajono Kidulių dvaro svirnui restauruoti.

Tačiau lėšų užteks tik devyniolikto amžiaus autentiškoms sienoms atkurti, stogui apdengti, pirmajame aukšte sutvarkyti viešąsias erdves. Įrengti antram aukštui lėšų dar bus ieškoma.

„Dvaro rūmuose yra nedidelės patalpėlės, kurios akivaizdžiai yra per mažos, tiek čia kuriantiems Kiduliuose, žinoma, mes norime išplėsti ir keramikos edukacines programas“, – tvirtina Šakių savivaldybės atstovė Aurelija Papievienė.

Siekiant skatinti kultūrinį ir literatūrinį turizmą abipus Lietuvos ir Kaliningrado srities sienos, numatyti bendri kultūros paveldo turizmo maršrutai, bus išleisti žemėlapiai, leidiniai.

Plačiau – reportaže:

Džiugi žinia architektūros mėgėjams – restauruojami du kultūros paveldo objektai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt