Kultūra

2015.09.08 13:45

Nuo Žaliojo tilto pašalinti „Mokslo jaunimas“ ir „Žemės ūkis“

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Naktį iš pirmadienio į antradienį nuo Žaliojo tilto nukeltos kitos dvi skulptūrų grupės – „Žemės ūkis“ ir „Mokslo jaunimas“. Jų nukėlimui dar pirmadienio rytą pradėti vykdyti pasiruošimo darbai – tvirtintos plieninės konstrukcijos, užtikrinančios, kad skulptūros keliant nesutrupėtų.

Naktį iš pirmadienio į antradienį nuo Žaliojo tilto nukeltos kitos dvi skulptūrų grupės – „Žemės ūkis“ ir „Mokslo jaunimas“. Jų nukėlimui dar pirmadienio rytą pradėti vykdyti pasiruošimo darbai – tvirtintos plieninės konstrukcijos, užtikrinančios, kad skulptūros keliant nesutrupėtų.

Žaliojo tilto skulptūros pradėtos nukelti dar savaitgalį. Sekmadienį atlikus pasiruošimo darbus, naktį į pirmadienį nukeltos dvi iš keturių skulptūrų grupių.  Pirmoji nukelta beveik penkias tonas sverianti du sovietinius karius vaizduojanti kompozicija „Taikos sargyboje“. Ji, Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistų vertinimu, yra blogiausios būklės.

Kiek vėliau nukeltos sovietinių darbininkų skulptūros „Pramonė ir statybos“. Jų vietoje ant postamentų pastatyti vazonai su gėlėmis.

Skulptūros nukeliamos, nes yra avarinės būklės, bet sostinės meras Remigijus Šimašius sako, kad jų restauruoti ir grąžinti neketina.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. Pasisakantys už nukėlimą sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos. Žaliojo tilto skulptūros oficialiai yra pripažįstamos kaip kultūros vertybė. Jų nukėlimo oponentai argumentuoja, kad skulptūros yra neatskiriama tilto dalis, kaltina valdžią politikavimu ir istorinių sąskaitų suvedinėjimu. Skulptūros išvežamos ir bus saugomos savivaldybės įmonės „Grinda“ aikštelėje. 

Kultūros paveldo departamentas Vilniaus savivaldybei yra davęs sutikimą laikinai nukelti 4 skulptūrų grupes rekonstrukcijai, nes dabartinė jų būklė kelia pavojų praeiviams ir tiltu važiuojančioms transporto priemonėms: metalas paveiktas korozijos, ištrupėjusios skulptūros dalių suvirtinimo siūlės, vietomis matomi plyšiai, įtrūkimai. Naujausios Vilniaus Gedimino technikos universiteto atliktos ekspertizės išvados rodo, kad per pastaruosius šešerius metus įtrūkimai plėtėsi, irimas paspartėjo. Nestabilios skulptūrų dalys gali bet kada atsiskirti ir kristi ant praeivių, ar į Neries krantinę. Pasak ekspertų, ilgiau delsiant, dėl kritinės būklės skulptūrų nukėlimo darbai ateityje gali būti labai komplikuoti arba iš viso neįmanomi.  Žaliasis tiltas su skulptūromis, vaizduojančiomis kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, yra pripažintas valstybės saugomu objektu, todėl apie atliekamus darbus yra informuotas Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Darbus atlieka bendrovė „Grinda“. Skulptūrų nukėlimo darbai kainuos apie 38 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.