Kultūra

2015.09.08 13:45

Dėl Žaliojo tilto skulptūrų konkuruoja bent trys parkai

BNS2015.09.08 13:45

Vilniuje nukeliamas Žaliojo tilto skulptūras sutiktų priglausti ne tik sovietinius kūrinius sutelkęs Grūto parkas, tačiau ir šalia Vilniaus esantis Europos parkas, dėl skulptūrų su kitais žada konkuruoti ir parką netoli Vilniaus turintis mero Remigijaus Šimašiaus partijos bičiulis Vidmantas Martikonis.

Vilniuje nukeliamas Žaliojo tilto skulptūras sutiktų priglausti ne tik sovietinius kūrinius sutelkęs Grūto parkas, tačiau ir šalia Vilniaus esantis Europos parkas, dėl skulptūrų su kitais žada konkuruoti ir parką netoli Vilniaus turintis mero Remigijaus Šimašiaus partijos bičiulis Vidmantas Martikonis.

Liberalų sąjūdžio atstovas Vilniaus taryboje Vidmantas Martikonis patvirtino, jog savivaldybę yra informavęs raštu, kad sutiktų priimti skulptūras savo skulptūrų parke Sudervėje, netoli Vilniaus. Tačiau šiuos sovietinio meno kūrinius jis nesvarstęs priglaustų nebent tada, jei jie nekainuotų.

„Aš tokį raštą esu komisijai parašęs. Nors aš turiu akmens skulptūrų parką, bet skulptūras aš linkęs priimti – vietą joms būčiau numatęs netoli ežero, prie vandens, mielai pasaugočiau. Aš sutinku jas atsigabenti, jei bus skelbiamas konkursas saugojimui. Jei pirkimui – vėl bus kitaip. Jei bus paskelbiama, kad parduodamos, tada dar svarstyčiau“, – sakė jis.

Politikas teigė, kad skulptūrų netvarkytų, nes technologiškai tai būtų ypač sudėtinga, tad jos būtų eksponuojamos tuose pačiuose „narvuose“, kurie buvo pritvirtinti prie skulptūrų prieš jas nukeliant nuo tilto.

Apie pageidavimą priimti skulptūras naujus savivaldybės vadovus teigia informavęs ir greta Vilniaus esančio Europos parko įkūrėjas, skulptorius ir verslininkas Gintaras Karosas.

Jis priminė, kad jo valdoma viešoji įstaiga „Europos parkas“ anksčiau išreiškė norą priimti ir kitas sovietmečio skulptūras, tačiau savivaldybės, kurioms jos priklausė, nusprendė kūrinius atiduoti Grūto parkui.

„Todėl norėtumėme eksponuoti bent minimaliai Vilniaus miesto, būtent šio sovietinio laikotarpio skulptūras, parodant skirtumą tarp laisvos asmenybės, menininko raiškos ir sovietinio realizmo stiliaus. Šiuo atveju tai gal šiek tiek kompensuotų tai, kas buvo sumanyta prieš dešimt metų, bet visos skulptūros iškeliavo į Druskininkus“, – vylėsi jis.

Skulptorius taip pat laikosi nuomonės, jog skulptūrų restauruoti neverta ir jos šalia modernaus meno kūrinių parke galėtų būti eksponuojamos būtent tokios, kokios buvo nukeliant nuo tilto.

„Tai yra kitos kategorijos meno kūriniai. Tie metaliniai rėmai, kuriuose jie buvo nukeliami, visiškai tiktų. Tai parodytų, kad mes jų negarbiname, tokios stilistikos kūriniai galėtų būti eksponuojami ir gulintys“, – samprotavo G. Karosas.

Viliumas Malinauskas neabejoja, jog geriausia vieta skulptūroms yra greta kitų socrealizmo kūrinių, kurie sutelkti jo valdomame Grūto parke šalia Druskininkų. Parko savininkas, kuris yra ir ilgamečio Druskininkų mero socialdemokrato Ričardo Malinausko tėvas, teigė dėl šio klausimo jau kelis mėnesius nesėkmingai bandantis susisiekti su Vilniaus meru.

„Merui prisiskambinti neįmanoma, jo padėjėja irgi nekelia ragelio, todėl ką nors kalbėti yra sudėtinga“, – skundėsi V. Malinauskas.

Jis tikino, kad parke atsidūrusios skulptūros būtų restauruotos, joms numatyta išskirtinė vieta, todėl stebėjosi mero R. Šimašiaus viešai išsakytu siekiu, kad skulptūros turėtų likti kur nors šalia Vilniaus.

„Kiekvienas mąsto savaip. Vilniaus meras sprendžia panašiai, kaip kai kurie kiti: kad ir nežmoniška, bele kitoniška. Jei čia yra sukaupta didžioji dalis skulptūrų, jų žiūrėti žmonės važiuoja iš viso pasaulio, tai jos ir turėtų būti vienoje vietoje, o ne išblaškytos, išmėtytos“, – pareiškė V. Malinauskas.

Daugiau nei 60 metų ant Žaliojo tilto Vilniuje stovėjusios skulptūros nukeliamos, nes yra avarinės būklės ir, ekspertų teigimu, kelia grėsmę. Dvi skulptūros nukeltos pirmadienio naktį. Savivaldybės atstovai tikisi, kad likusios dvi bus nukeltos naktį į antradienį. Kol kas jos bus laikinai saugomos savivaldybės įmonės „Grinda“ aikštelėje.

Meras R. Šimašius sako neketinantis jų grąžinti ir užsiminė turintis „bent tris neoficialius pasiūlymus“, kas galėtų priimti ir eksponuoti skulptūras.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Vilniaus Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais. Pasisakantys už nukėlimą sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

Žaliojo tilto skulptūros yra oficialiai pripažinta kultūros vertybė. Jų nukėlimo oponentai argumentuoja, kad skulptūros yra neatskiriama tilto dalis, kaltina valdžią politikavimu ir istorinių sąskaitų suvedinėjimu.