Kultūra

2019.08.08 14:27

Pulkininkas Gilles`is Dutertre`as: tai, dėl ko jums skauda, prancūzams tiesiog įdomu

Valdonė Rudenkienė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.08 14:27

Nors prancūzai vis dažniau atranda Lietuvą, daugeliui tai dar mažai pažįstama šalis. Knygą apie Lietuvos istoriją parašęs prancūzų pulkininkas leitenantas Gilles`is Dutertre`as taip pat apie Lietuvą nedaug buvo girdėjęs, kol neužsuko čia kaip turistas. Pasak jo, tuomet Lietuva, kaip ir Latvija bei Estija, atrodė labai egzotiškos.

„Devyniasdešimt aštuntųjų vasarą nuvykau į Lietuvą, aplankiau Palangą ir Vilnių, sužinojau įspūdingą Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istoriją, tokią, kokios neturi kitos dvi Baltijos šalys“, – pasakojo knygos autorius G. Dutertre`as.

Kultūros diena. Lytiškumo ir seksualumo klausimai kine: juos nagrinės jau rytoj prasidėsianti „Meno avilio“ stovykla

Nusprendęs kurį laiką pagyventi Lietuvoje, 2009-aisiais jis prancūzų kalba parašė knygą „Prancūzai Lietuvos istorijoje“. Sako norėjęs, kad apie Lietuvą sužinotų kuo daugiau prancūzų.

„Vilniaus universitete mokiausi lietuvių kalbos. Iš pradžių neturėjau tokios idėjos, bet pradėjau domėtis Lietuvos istorija ir pagalvojau, kad būtų įdomu pažvelgti į ją prancūzų, istoriškai susijusių su Lietuva, akimis“, – teigė knygos autorius.

Susidomėjimas Lietuvos istorija ir politika išliko iki šiol. G. Dutertre`as turi tinklaraštį, kuriame dalijasi Lietuvos ir Latvijos politinio gyvenimo aktualijomis. Jis sako suprantantis lietuvių pyktį, kai Paryžiaus „Grand Palais“ parodų centre kurį laiką buvo eksponuojama sovietinio meno paroda, pavadinimu „Rouge“.

„Tai, dėl ko jums skauda, prancūzams tiesiog įdomu, nes jie neturi šios skaudžios patirties. Jiems nekyla jokių emocijų šiuo klausimu, skirtingai nei Baltijos šalims, kurios patyrė penkiasdešimties metų okupaciją“, – teigia knygos autorius.

Šiuo metu G. Dutertre`as rašo knygą apie Latvijos istoriją. Galbūt kada nors parašys ir antrą knygą apie Lietuvą, nes nuo pirmosios praėjo beveik dešimt metų. O Lietuva, pasak jo, labai pasikeitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.