Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Naktį nuo Žaliojo tilto nukeltos pirmosios skulptūros

Pirmadienio rytą sostinėje ant Žaliojo tilto neliko darbininkų ir karių skulptūrų. Ant jų postamentų didžiuliuose vazonuose žydėjo gėlės.

Pirmadienio rytą sostinėje ant Žaliojo tilto neliko darbininkų ir karių skulptūrų. Ant jų postamentų didžiuliuose vazonuose žydėjo gėlės.

Darbininkų ir karių skulptūros nuimtos pačios pirmosios, nes jų būklė prasčiausia. Galutinai darbus planuojama baigti trečiadienį, tuomet neliks ir kitos Žaliojo tilto pusės skulptūrų – valstiečių ir studentų.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas, europarlamentaras Gabrielius Landsbergis sveikina sovietinių skulptūrų nukėlimą nuo Žaliojo tilto Vilniuje ir ragina jų niekada į ankstesnę vietą nebegrąžinti.

„Žaliojo tilto sovietinės skulptūros buvo tie simboliai, kurie tebekaustė mūsų dėmesį, aukštino okupacinę sovietinę sistemą. Jos ne tik kėlė pavojų žmonių saugumui, bet ir žeidė nuo okupacijos nukentėjusius žmones ir jų artimuosius. Po dešiniųjų jėgų pergalių šių metų savivaldos rinkimuose pagaliau atsirado politinė valia su jomis atsisveikinti. Tikiu, kad nuo šiol daug daugiau jėgų ir energijos galėsime skirti valstybės ateities kūrybai“, – teigė europarlamentaras G. Landsbergis.

Parengiamieji darbai avarinės būklės skulptūroms nukelti prasidėjo sekmadienio rytą. Buvo virinami specialūs plieniniai rėmai, kad skulptūras galima būtų nukelti saugiai ir jų nepažeidus.

Kultūros paveldo departamentas Vilniaus savivaldybei yra davęs sutikimą laikinai nukelti 4 skulptūrų grupes rekonstrukcijai, nes dabartinė jų būklė kelia pavojų praeiviams ir tiltu važiuojančioms transporto priemonėms: metalas paveiktas korozijos, ištrupėjusios skulptūros dalių suvirtinimo siūlės, vietomis matomi plyšiai, įtrūkimai.

Naujausios Vilniaus Gedimino technikos universiteto atliktos ekspertizės išvados rodo, kad per pastaruosius šešerius metus įtrūkimai plėtėsi, irimas paspartėjo. Nestabilios skulptūrų dalys gali bet kada atsiskirti ir kristi ant praeivių, ar į Neries krantinę. Pasak ekspertų, ilgiau delsiant, dėl kritinės būklės skulptūrų nukėlimo darbai ateityje gali būti labai komplikuoti arba iš viso neįmanomi.

Žaliasis tiltas su skulptūromis, vaizduojančiomis kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, yra pripažintas valstybės saugomu objektu, todėl apie atliekamus darbus yra informuotas Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Darbus atlieka bendrovė „Grinda“. Demontuotos skulptūros bus saugomos vienoje iš savivaldybei priklausančių UAB „Grinda“ aikštelių.

Skulptūrų nukėlimo darbai kainuos apie 38 tūkst. eurų.

R. Šimašius sulaukė prašymų atiduoti skulptūras

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų nukėlimas vyksta sklandžiai ir jis jau sulaukia prašymų skulptūras atiduoti eksponavimui.

R. Šimašius teigia esąs dėkingas darbus vykdančioms ir prižiūrinčioms institucijoms bei vilniečiams, kurie laikosi „oriai ir pagarbiai“.

„Visa tai leidžia darbus vykdyti sklandžiai. Daug kas čia laukė, kas ir kaip bus, pasirodo, kai yra normalus pasiruošimas, viskas sklandžiai vyksta“, – pirmadienį žurnalistams sakė R. Šimašius.

Nuo sekmadienio vykstant skulptūrų nukėlimo darbams, protestų nesulaukta: daugiausia buvo norinčių spėti su kultūros paveldu pripažintais objektais pasidaryti paskutinę „asmenukę“. R. Šiamšius pakartojo, kad skulptūros nukeliamos ne restauracijai, o dėl saugumo. Ar jos bus restauruojamos, priklausys nuo daugybės dalykų, tačiau meras pripažįsta nemanantis, kad tai objektas, kurį pirmiausia reikia restauruoti.

„Kur jos bus eksponuojamos, kur ilgainiui bus laikomos – tikrai šiandien nėra kur skubėti, palauksime, kol šiek tiek nurims aistros, viskas susigulės, įprasime prie naujų vaizdų, galiausiai, kada bus išspręstos teisinės problemos“, – kalbėjo Vilniaus meras.

Apsispręsti, ką toliau daryti su skulptūromis ir tuščiu tiltu, žadama rudeniop. Kol kas skulptūros bus saugomos „Grindos“ aikštelėje, vėliau kaip galima vieta įvardijamas ir Grūto parkas.

„Esu gavęs jau bent tris neformalius prašymus, kad norėtų skulptūrų eksponavimui. Bet man atrodo, kad viską reikia daryti iš eilės, labai solidžiai, pirmiausia apsispręsti, kokie kriterijai“, – dėstė R. Šimašius.

Kokių konkrečių pasiūlymų sulaukė, R. Šimašius kol kas neįvardija. Skulptūrų nukėlimo darbai tęsiami pirmadienį, jei bus spėta pasirengti, paskutinės skulptūros bus nuimtos naktį iš pirmadienio į antradienį.

Vilniaus miesto ūkio ir transporto departamento vadovas Virginijus Pauža aiškino, kad pirmosios nuimtos skulptūros nesubyrėjo. Pasak V. Paužos, darbai vyksta sklandžiai, skulptūras pavyko spėti nuimti, kada tiltu neriedėjo viešasis transportas. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi