Naujienų srautas

Kultūra2019.08.06 15:25

Gatvės menas – būdas kovoti su tuštėjančiais kaimais ir miestais Ispanijoje

į problemą pažvelgė kitaip

Tuštėjantys kaimai ir miesteliai Ispanijoje šiandien – itin skaudi ir aktuali problema. Tačiau menininkai į šią problemą pažvelgė savaip. Išvykusius sugrįžti jie kviečia piešiniais puošdami provincijos gatvių sienas.

Kamprovinio miestelis, kuriame dauguma gyventojų verčiasi žemės ūkio darbais, įsikūręs kalnuose, La Riochos regione. Daugelyje Ispanijos provincijų vyksta ryškūs demografiniai pokyčiai. Iš tūkstančio gyventojų per pastaruosius dešimtmečius čia liko šiek tiek daugiau nei pusantro šimto. Vietos valdžia kaip vieną iš problemos sprendimo būdų pasitelkė meną. Kelias dienas čia plušės menininkai iš viso pasaulio.

Menininkai kuria jau trečius metus vykstančiame gatvės meno festivalyje, pavadintame „CampovinArte“. Savo darbais jie papuoš penkiolika miesto gatvių fasadų. „Modernus menas prieš depopuliaciją“ – toks šiemet festivalio šūkis. Norinčiųjų dalyvauti festivalyje netrūksta. Vis dėlto renginio biudžetas, pasak jo organizatorių, labai ribotas, todėl rinktis teko labai atidžiai. Iš daugiau nei 80 kandidatų į renginį buvo pakviesti tik septyni. Tačiau kiekvienas norintis gali čia atvykti ir, jei ras tinkamą vietą, savo darbais prisidėti prie miestelio puošybos.

„CampovinArte“ vadovė Lara Montoya sako, kad į kaimo vietoves labai norisi atnešti modernų meną: „Siekiame, kad ne tik miestus, bet ir kaimus pasiektų kultūra.“

Tuštėjanti Ispanija – taip šalyje vadinamas demografinių pokyčių reiškinys, per kurį šimtai Ispanijos kaimų virto vaiduokliais. Skaičiuojama, kad per pastarąjį dešimtmetį Ispanijos provincijos vietos prarado daugiau kaip 60 procentų gyventojų. Ispanija taip pat susiduria su mažo gimstamumo provincijoje iššūkiais, rodikliai – vieni žemiausių Europos Sąjungoje, po Maltos, o skirtumas tarp gimstamumo miestuose ir kaimuose – vienas didžiausių bendrijoje.

Kamprovinio miestelis – ne vienintelis kultūros renginiais ir meno darbais siekiantis susigrąžinti gyventojus ir pritraukti miesto svečius. Panašius meno festivalius organizuoja ir kitos su mažėjančio gyventojų skaičiaus problema susiduriančios Ispanijos kaimo vietovės.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Steveno Ditmyerio aktorinio meistriškumo dirbtuvės: kol vieni poilsiauja – kiti nesustoja net vasaros metu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi