Kultūra

2019.08.06 11:54

Kariliono festivalį vainikuos Sodeikos ironija: bus ir pastarosios savaitės atgarsių, susijusių su Meko centru

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.06 11:54

Rytoj Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje baigsis mėnesį trukęs Vilniaus kariliono festivalis. Per uždarymą skambės kompozitoriaus Gintaro Sodeikos kūrinio karilionui ir elektronikai premjera.

Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios pietiniame bokšte, 45-ių metrų aukštyje, prieš keletą metų buvo įrengtas karilionas, vadinamas Didžiuoju. Jį sudaro penkios oktavos ir 61 varpas. Čia trečiadienį kompozitoriaus G. Sodeikos kūrinio „Ndoto Tamu ir Analoginių vaiduoklių orkestras“ premjera baigsis trečiasis Vilniaus kariliono festivalis.

Žinios. Trečiadienį Šventųjų apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje baigsis mėnesį trukęs Vilniaus kariliono festivalis

„Mano požiūris į karilioną, varpo semantiką skiriasi nuo kitų karilionierių, kurie atlieka klasikinės fortepijoninės muzikos repertuarą. Mano įsitikinimu, kiekvienas varpas, o jų čia daugiau kaip 60, turi savo skambėjimo aurą su labai turtinga obertonų eile. Todėl neišnaudoti visų tokio instrumento galimybių būtų apmaudu“, – pabrėžė kompozitorius G. Sodeika.

Ndoto Tamu – tai vienas kompozitoriaus G. Sodeikos pseudonimų. Žodžių junginys reiškia „saldžios svajonės“. Kūrinio klausytojai galės ne tik klausytis, bet ir stebėti: bažnyčios buvusių vargonų vieta taps scenografijos dalimi, kur menininkų grupė „Random Heroes“ apgyvendins vaiduoklius.

G. Sodeika sako, kad kūrinyje bus ir pastarosios savaitės atgarsių, susijusių su juo pačiu ir Jono Meko vizualiųjų menų centru.

„Vaiduokliai įkūniją šiokį tokį apmaudą dėl mus valdančių valstybės ir žemesnio rango vadovų. Jų ambicijos ir nepamatuotas elgesys kartais verčia mus visus pakliūti į nepatogias situacijas. Tad truputis ironijos vaiduoklių pasirodyme atsiskleis. O jei kuris nors vadovas ar politikas vaiduoklių orkestre atpažins save, bus grynas sutapimas“, – sakė G. Sodeika.

Kariliono festivalio uždarymas šį trečiadienį, kūrinys tą vakarą skambės du kartus.