Kultūra

2019.08.05 22:02

Nacionalinėje bibliotekoje abstrakčiosios fotografijos grandai „konstruoja Niujorką“

Karina Metrikytė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.08.05 22:02

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos (LNB) parodų salėje veikia poetinių miesto peizažų paroda „Konstruoti Niujorką“. Taip vadinama ir 8-ąjį dešimtmetį sukurta amerikiečių fotomenininkės Barbaros Kasten nuotraukų serija.

Analoginė fotografija, skulptūra, scenografija ar tapybinė raiška – elementai, vienijantys šiuolaikinės fotografijos kūrėjos darbus.

Pasak Gerdos Paliušytės, LNB kultūrinės veiklos vadybininkės, parodos atsiradimą ir pavadinimą įkvėpė prieš kelis metus Los Andželo šiuolaikinio meno muziejuje pamatyta B. Kasten ekspozicija. „Džiaugiamės galėdami pristatyti garsią kūrėją lietuvių publikai“, – sakė G. Paliušytė.

Parodoje šalia B. Kasten darbų rodomos vokiečių fotografo Ulricho Wuesto, taivaniečio Wei-Li Yeh, amerikiečio Johno Divolos, japonų architektės Itsuko Hasegawos nuotraukos ir lietuvių fotografijos klasikų Marijono Baranausko bei Romualdo Rakausko dokumentinė fotografija sovietinės Lietuvos albumuose.

Paroda „Konstruoti Niujorką“: poetiniai miesto peizažai

„Mąstydama apie parodą nusprendžiau įtraukti ne tik fotomenininkus, bet ir architektus, taip pat architektūrą dokumentuojančius fotografus. Galvojau apie tuos, kurie architektūrą mėgina įamžinti poetiškai ir konceptualiai“, – teigė parodos rengėja.

Parodos reprezentacijai pasirinkta nuotrauka iš Nacionalinės bibliotekos archyvų, ieškota kadro, atspindinčio konstravimo temą ir neišskiriančio nė vieno parodos menininko.

Pasak LNB dizainerės Vaidos Gasiūnaitės, pasirinkta nuotrauka, kuri savo spalva siejasi su B. Kasten darbais. Kiekviena meno kūrinių ekspozicija reikalauja jai būtinų architektūrinių sprendimų. Ruošiant parodą „Konstruojant Niujorką“ buvo nuspręsta pratęsti jau esamą bibliotekos architektūrą.

Dėl to, anot LNB kultūrinės veiklos vadybininko Gedimino G. Akstino, buvo pakeistos net galerijoje esančios bibliotekos palangės. „Jos buvo padidintos, dabar ant jų eksponuojamos M. Baranausko ir R. Rakausko knygos“, – sakė jis.

Parodą „Konstruojant Niujorką“ papildo knygų eksponatai, tiksliau 1976-ųjų albumas „Tarybų Lietuva“, kuriame išskirtos M. Baranausko ir R. Rakausko nuotraukos architektūros tema.

Paroda „Konstruojant Niujorką“ turėtų būti aktuali šiuolaikinės moderniosios fotografijos žinovams bei mėgėjams. „Parodos dalyviai užsieniečiai laikomi abstrakčiosios fotografijos grandais“, – tvirtino G. Paliušytė.

Tarptautinė grupinė fotografijų paroda „Konstruojant Niujorką“ pagrindinėje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parodų salėje veiks iki rugsėjo 22 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.