Naujienų srautas

Kultūra2019.08.02 11:09

Vienintelė pasaulyje jūros šilko verpėja: kuria tūkstančių vertus darbus, bet gyvena iš aukų

Ar esate girdėję apie jūros šilką? Pasaulyje yra vienintelė vieta, kur dar galima susipažinti su šimtmečius siekiančiomis jo gamybos tradicijomis ir vienintele moterimi, žinančia gamybos paslaptis.

Saulėtosios Sardinijos pietuose, Sant Antioco miestelyje Chiarą Vigo pažįsta visi, nes ji – vienintelė moteris pasaulyje, žinanti jūros šilko paslaptis. Nedidelėse dirbtuvėlėse, kur veikia ir jūros šilko muziejus, stovi kelių šimtų metų senumo staklės, ant sienų – nuotraukos, K. Vigo darbai. Čia ji svetingai priima lankytojus ir, pasitelkusi ritualines melodijas, tarsi panardina į tūkstančius metų siekiančią jūros šilko istoriją.

Jūros šilkas, dar vadinamas bisu (byssus), išgaunamas iš nykstančių dvigeldžių moliuskų rūšies – pina nobilis. Šie moliuskai geldelės šonuose išleidžia seiles, vadinamuosius siūlus, kuriais tvirtinasi prie uolos. Tuos siūlus ir renka Ch. Vigo, pirmą kartą panėrusi į jūrą, kai jai buvo vos treji. Kaip sako verpėja, kad išgautum 35 gramus jūros šilko, į vandenį reikia panerti apie 100 kartų.

Ch. Vigo paaiškina, kaip viskas vyksta: iš vandens ištrauktas pluoštas džiūsta 25 dienas, tada šukuojamas ir vejamas siūlas. Šiandien tokiu pat būdu jūros šilką išgauna ir verpia Ch. Vigo, 29 kartos verpėja, tradicijas perėmusi iš savo šeimos.

Iš pradžių siūlas būna šiurkštus ir rudas – jį dar reikia pamirkyti specialiame jūros dumblių ir citrinos sulčių tirpale. „Tai magiškas ritualas, per kurį siūlas atsiveria šviesai“, – sako verpėja. Ji mano, kad jūros šilkas netiesiogiai minimas ir Biblijoje, kur sakoma, kad karalius Saliamonas pasirodė žmonėms švytintis – juk iš jūros šilko pasiūti drabužiai atrodo tamsūs, o šviesoje švyti ir auksas. Taip siūlas ir pasikeičia – tampa elastingas, švelnus ir šviesus.

Ch. Vigo unikalūs jūros šilko kūriniai eksponuojami Romos, Londono, Niujorko, Paryžiaus muziejuose, dovanojami prezidentams ir popiežiams. Kūrinių vertė siekia šimtus tūkstančių eurų. Tačiau pati Ch. Vigo darbų neparduoda ir gyvena iš aukų, kurias palieka lankytojai, užsukę į jos dirbtuves.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Šių metų Pažaislio muzikos festivalio akcentas – Giedriaus Kuprevičiaus opera „Prūsai“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi