Kultūra

2019.08.01 16:18

Tarp senų garažų – lyg galerijoje: nauja paroda kviečia kitaip pažvelgti į sovietinę urbanistiką

Sovietinio laikotarpio paminklai ar atminimo lentos šiandien kelia daug diskusijų, tačiau mus supančios sovietinės urbanistikos vaidmeniui beveik neskiriama dėmesio. Kiek toje infrastruktūroje paminklosauginės ar meninės vertės? Apie tai svarstyti kviečia fotografė Agnė Gintalaitė, į supantį sovietinį palikimą pažvelgusi meniniu aspektu.

Seni miegamieji rajonai, apleisti metaliniai garažai – ar sovietinė urbanistika gali tapti paveldu, ar ji vertinga ir kokį poveikį mums daro? Kol vis diskutuojama dėl sovietinio palikimo, menininkė A. Gintalaitė surengė fotografijų parodą, kurioje kviečia kitaip pažvelgti į praeities ženklus ir rasti juose naujų prasmių.

Pati menininkė teigia, kad viskas prasidėjo nuo garažų fotografijų serijos: „Taip ir tyrinėjau rajoną, palikimą, kurio taip lengvai kaip skulptūrų nenuimsi – juk ten gyvena žmonės.“

„Grožio reliktai“ ir „Be perspektyvos“ – dvi parodos dalys, kuriose menininkė savaip interpretuoja sovietiniais laikais statytus garažus ir senuosius daugiabučius.

Anot A. Gintalaitės, garažo duris fotosesijai ji atrado netikėtai, ieškodama įdomios vietos: „Pamačiau, kokios spalvingos garažų durys ir pasijaučiau tarsi muziejuje, lyg vaikščiodama galerijoje tarp milžiniškų tapybos darbų. Tačiau išvydau ir raštelį, priklijuotą prie durų, kuriama nurodoma visas duris nudažyti vienoda ruda spalva. Pamaniau – dieve, kaip galima taip daryti, juk čia taip gražu!“

Užaugusi sovietinių daugiabučių rajone, kurdama fotografijas menininkė sako norėjusi atsiriboti nuo išankstinių nuostatų ir pamatyti daiktus tokius, kokie jie yra, todėl garažai nuotraukose rodomi be aplinkinių detalių.

Architektūriniai objektai nuotraukose, kaip ir garažo durys, palikti be juos supančios aplinkos. Tik šalia atsiranda portretai – neapibrėžti, be aiškių bruožų, tarsi simbolizuojantys ir pačių miegamųjų rajonų savotišką veidą.

A. Gintalaitės paroda – anaiptol ne nostalgiškas žvilgsnis į sovietmetį, greičiau meninis tyrimas apie sovietinės architektūros ir miesto infrastruktūros vertę bei jos ateitį.

Paroda Vilniaus fotografijos galerijoje veiks iki rugpjūčio 31 d.

Kultūros diena. Vilniaus teatre „Lėlė“ – reikšmingi pokyčiai