Kultūra

2015.09.08 13:45

Vilniaus meras: Žaliojo tilto skulptūrų grąžinti neplanuojama

BNS2015.09.08 13:45

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tikina, kad sovietinės Žaliojo tilto skulptūros nukeliamos dėl saugumo, tačiau pripažįsta neturintis planų jų restauruoti ir grąžinti ant tilto.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius tikina, kad sovietinės Žaliojo tilto skulptūros nukeliamos dėl saugumo, tačiau pripažįsta neturintis planų jų restauruoti ir grąžinti ant tilto.

Sostinės vadovas penktadienį sakė, kad ekspertai šį mėnesį dar kartą konstatavo, jog skulptūros yra avarinės būklės.

„Skubus nuėmimas yra ne tik kad greičiausias, bet ir pigiausias būdas išspręsti saugumo problemą“, – žurnalistams savivaldybėje sakė R. Šimašius.

„Prisijungčiau prie žmonių, kurie nemato didelio džiaugsmo iš tų stovinčių skulptūrų. Kai kalbama apie restauravimo funkciją, tikrai nebūčiau tas, kuris teiktų milijonines sumas, kad skulptūros būtent ten turėtų būti išsaugomos“, – teigė meras.

Pasak R. Šimašiaus, darbai planuojami kitą savaitę, bet iš anksto skulptūrų nukėlimo data nebus skelbiama. Jis sakė neturintis jokių duomenų, kad būtų rengiamos provokacijos, tačiau teigė, kad tarnybos yra viskam pasirengusios.

Mero nuomone, ant tilto skulptūros gali būti negrąžintos ir tuomet, jei Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nuspręstų palikti teisinę skulptūrų apsaugą – ekspertai tai žada svarstyti vasaros pabaigoje arba rudenį.

„Yra vertybių, kurios giliai archyvuose, sandėliuose saugomos, yra kurios eksponuojamos viešai, kurios uždarai. Kol kas jos bus nuvežtos ir padėtos į saugią vietą – kai išspręsime saugumo problemą, sugrįšime prie to, kaip elgtis dėl jų tolimesnio laikymo, restauravimo“, – sakė R. Šimašius.

Miesto ūkio ir transporto departamento vadovas Virginijus Pauža žurnalistams sakė, kad pradžioje bus suvirinti specialūs rėmai, kurie leis įtvirtinti byrančias skulptūras jas nukeliant. Anot jo, procedūra gali užtrukti kelias dienas. Darbai bus daromi nuosekliai – tik nukėlus skulptūras vienoje tilto pusėje ir jas išvežus, darbai bus vykdomi kitoje.

Darbų metu visiškai bus ribojamas tik pėsčiųjų eismas, tuo metu automobilių eismas vienu metu bus apribotas tik vienoje transporto juostoje, taip pat bus pašalinti kelio atitvarai, visuomeninis transportas važiuos kaip įprasta. Dėl saugumo bus apribotas pėsčiųjų ir dviračių eismas po tiltu.

Savivaldybės samdyta ekspertų komisija, vertinusi skulptūrų būklę, konstatavo, jog nors jos ir sutvirtintos armatūromis iš vidaus, dabartinė jų būklė rodo, kad jos gali bet kada subyrėti: išbyrėjusios suvirinimo siūlės, skulptūrų dalys atitrūkusios viena nuo kitos. Specialistų teigimu, prasčiausios būklės yra skulptūra, vaizduojanti kareivius.

Kad skulptūros gali sutrupėti jas nukeliant, neatmetė ir V. Pauža.

„Jos visos nuo postamentų bus lygiagrečiai atpjaunamos ir stačios nukeliamos. Paruošiamiesiems darbams kažkokių ypatingų technikų nereikia. Be abejo, kad gali (byrėti), nuo to niekas neapsaugotas – jų būklė kritinė“, – sakė jis.

Nukėlus skulptūras, jos bus vežamos į savivaldybės įmonės „Grinda“ teritoriją, kur bus saugomos. Vykdant darbus netoliese budės policijos pareigūnai.

Visi nukėlimo darbai kainuos 38 tūkst. eurų, juos vykdys įmonė „Grinda“ ir samdytas subrangovas „Betono demontavimo technika“.

Šeštajame dešimtmetyje pastatytos skulptūros, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, pastaruoju metu kėlė daug diskusijų.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos. Pasisakantieji už jų išsaugojimą teigia, kad skulptūros turi likti kaip istorijos dalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.