Naujienų srautas

Kultūra2019.07.26 11:50

Poetiniai miesto peizažai: Nacionalinėje bibliotekoje rengiamasi „Konstruoti Niujorką“

LRT.lt 2019.07.26 11:50

„Konstruoti Niujorką“ – tarptautinė, grupinė fotografijų paroda pagrindinėje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos parodų salėje bus atidaryta kitą penktadienį, rugpjūčio 2 dieną.

Parodos pavadinimas „Konstruoti Niujorką“ – vienos parodos menininkių, amerikiečių fotografės Barbaros Kasten (g. 1936) aštuntajame dešimtmetyje kurta abstrakčių fotografijų serija, kurioje jungiamos analoginės fotografijos, skulptūros, scenografijos ir tapybinės raiškos galimybės, rašoma pranešime spaudai.

Fotografijose vaizduojamos B. Kasten studijoje kurtos įvairios architektūrinės kompozicijos, pasitelkiant Holivudo kino industrijos apšvietimo technikas, statybines medžiagas ir teatrinius „propsus“, atskleidžia realybės ir fantazijos, abstrakcijos ir medžiagiškumo trintį.

Parodoje tokiu pačiu pavadinimu architektūra bei potraukis nenutrūkstantiems konstravimo procesams apmąstomi ir kaip buvimo būdas ar politinė praktika, ir kaip metafora – Vakarų pasaulio egzistavimo pagrindas.

Parodos menininkų ir jų kūrinių selekcija ne tik atliepia architektūrą kaip nuolat kintantį ir takų reiškinį, bet ir siūlosi tapti atsinaujinusios Nacionalinės bibliotekos, kaip architektūros objekto ir kultūros fenomeno, tąsa ir kritine jo refleksija.

Dėl šių priežasčių paroda kviečia apie architektūrą galvoti ne tik estetiniu ar teoriniu, bet ir konceptualiu poetiniu lygiu.

Tarp parodos kūrinių yra tiek žmogaus ir architektūros santykį totalitarinio režimo laikais atspindinčios fotografijos (vokiečių menininko Ulricho Wuesto fotografijos ir jo urbanistiniai Rytų Vokietijos peizažai prieš Berlyno reunifikaciją), tiek socialistinės cenzūros kontekste atsirandanti poezija (Marijonas Baranauskas, Romualdas Rakauskas ir jų dokumentinė Vilniaus fotografija sodvietų Lietuvos fotografijų albumuose), tiek fotografijos, kaip vaizdo manipuliacijos priemone, sukurti architektūriniai peizažai, kurių atspirties taškas – realios architektūrinės visuomeninės erdvės (B. Kasten, John Divola).

Tarp parodos kūrinių – ir tradicinė architektūros objektų dokumentacija (vienos žymiausių pasaulio architekčių japonės Itsuko Hasegawos architektūros objektų fotografijos) bei nomadiškus miesto ir individo santykius apmąstantys Taipėjaus menininko Wei-Li-Yeh kūriniai.

Parodos kuratorė Gerda Paliušytė, architektas Gediminas G. Akstinas, dizainerė Vaida Gasiūnaitė, koordinatorė Monika Kalinauskaitė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi