Kultūra

2019.07.25 23:42

Teatralizuotas renginys kvietė susipažinti su vienu žymiausių sinagogos kantorių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.25 23:42

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus tęsia teatralizuotas akcijas mieste, per kurias siekia supažindinti miestiečius su lietuviškos plokštelės istorija. Ketvirtadienį Senamiestyje, netoli buvusios Didžiosios sinagogos, pristatyta šios sinagogos kantoriaus Geršono Siroto įdainuota plokštelė, įrašyta Vilniuje.

Vidurdienį Vilniuje, Stiklių Gaono ir Žydų gatvių sankirtoje, skambėjo 20 amžiaus pirmoje pusėje Vilniuje gyvenusio žydų kantoriaus, operos arijų ir žydų liaudies dainų jidiš kalba atlikėjo G. Sirotos balsas. Dėl įspūdingo balso amžininkų vadintas „žydų Caruso“. Šis palyginimas su operos žvaigžde Enrico Caruso rodo G. Sirotos ypatingą talentą ir populiarumą.

G. Sirota gimė Podolėje, Ukrainoje, jo tėvas buvo sinagogos kantorius. Prieš atvykdamas į Vilnių jis giedojo Odesos sinagogoje, gražiu balsu bei išraiškinga dainavimo maniera atkreipė į save dėmesį, buvo pakviestas į Vilniaus sinagogą.

G. Sirota buvo pirmasis žydų kantorius, kurio dainavimas buvo įrašytas plokštelėje. Nuo 1902-ųjų G. Sirota įrašė daugiau nei 175 plokšteles. Šie įrašai pradėti platinti visoje Europoje ir Amerikoje.

1905 metais G. Sirota iš Vilniaus persikėlė į Varšuvą, ten tapo „Tlomazke Shul“ vyriausiu kantoriumi. Dešimtmetį trukęs šio muziko sąlytis su Lietuva buvo reikšminga gairė litvakų kultūros istorijoje. Manoma, kad 1943-iaisiais G. Sirota žuvo Varšuvos gete.

Plačiau – Margaritos Alper reportaže nuo 32.40 min.

Panorama. Kol Skvernelis delsia su ministrų kandidatūromis, jo frakcija jau nusprendė, ką deleguoti į eurokomisarus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt