Naujienų srautas

Kultūra2019.07.25 14:11

Kvietkauskas apie kultūrininkų padėtį: patys turi išmokti geresnės vadybos

atnaujinta 14.20

Kaip atsaką į susidariusią kultūrininkų situaciją ir garsiai reiškiamą pasipiktinimą, Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas surengė spaudos konferenciją, kurioje teigė, kad ministerija sieks padėti įstaigoms, bet jos pačios turės išmokti geresnės vadybos.

Nustekentos kultūros įstaigos Lietuvoje priėjo ribą – kai kurioms jų taip blogai, kad nepakanka užsimokėti už elektrą, vandenį ar įsigyti higienos priemonių, ką jau bekalbėti apie skolas, iš kurių brendama sunkiai, tarsi tirštos pelkės.

Neapsikentusi situacijos, kai finansų trūkumas neleidžia apsirūpinti net būtiniausiomis reikmėmis, viena pirmųjų drąsiai prabilo Vilniaus Adomo Mickevičiaus bibliotekos vadovė Emilija Banionytė. Taip bibliotekos tualetuose atsirado plakatai, kuriuose lankytojų atsiprašoma už tualetinio popieriaus nebuvimą – jam nusipirkti trūksta pinigų.

Mindaugas Kvietkauskas spaudos konferencijoje: kultūros įstaigos turi siekti geresnės vadybos, savo lėšas naudoti atsakingai

Kiek anksčiau, tik švelniau, pasisakė ir Lietuvos nacionalionio operos ir baleto teatro direktorius Jonas Sakalauskas – pinigai, gaunami už bilietų pardavimus, vos padengia per ilgą laiką susidariusias skolas. O išlaidos nelaukia ir nemažėja.

Ketvirtadienio rytą apie tai diskutuota ir Seime, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos susirinkime. Jame dalyvavo ir minėtų kultūros institucijų vadovai, teigę, kad finansinės problemos – anokia naujiena. Biudžeto nepakankamumas – metų metus besitęsianti problema, vis mažinamos lėšos įstaigoms gali lemti net veiklos sumažinimą.

Pasak J. Sakalausko, jei taip bus ir toliau, jau kitąmet LNOBT gali mažinti spektaklių ir naujų kūrinių premjerų skaičių. A. Mickevičiaus bibliotekos vadovės teigimu, nesulaukus lėšų, atėję skaitytojai ras ant bibliotekos durų pakabintą spyną.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sako, kad ministerijai situacija žinoma. „Kai kur iškilę problemų būtent dėl pernykščio vyriausybės sprendimo 15 proc. sumažinti ūkines išlaidas. Ministerija siekia padėti įstaigoms. Noriu patikinti, kad teatrų ir bibliotekų uždaryti neketiname, ruošiamės spręsti problemas ir net matome galimybę finansiškai padėti“, – sako kultūros ministras.

Kaip pabrėžia M. Kvietkauskas, kultūros įstaigų finansų valdymas privalo būti efektyvus: „Pačios įstaigos turi siekti geresnės vadybos, savo lėšas naudoti atsakingai. Aš pats, susitikęs su A. Mickevičiaus bibliotekos vadove, aptariau finansinę situaciją ir objektyvius trūkumus, kur lėšas galima naudoti efektyviau. Visų pirma reikia siekti, kad lankytojų ir skaitytojų lūkesčiai būtų užtikrinti.“

Kalbėdamas apie LNOBT, kultūros ministras teigia, kad situacija jame – kiek kitokia. „Tai viešojo administravimo funkcijas atliekanti įstaiga, savarankiška biudžetinio asignavimo valdytoja. Teatrui padidinti biudžetą galima tik keičiant įsakymą, tai – Vyriausybės ir Seimo reikalas. Kultūros ministerija mato, kad yra objektyvių trūkumų dėl išlaidų ir mes tikrai siekiame, kad įstaigos savo finansus valdytų atsakingai, perskirstytų tas išlaidas ir siektų geresnės kultūros vadybos“, – tikina M. Kvietkauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi