Kultūra

2019.07.25 17:23

Kaip jaunimą privilioti į kaimą: būdą atrado Taivano menininkas

Jolanta Paškevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.25 17:23

Taivano centrinės kalnų virtinės papėdėje esantį Ruan Čiao kaimą jaunimas paliko, bet vietos dailininkas stengiasi privilioti atgal instagramo kartą, puošdamas niūrius kaimo statinius spalvingais grafičiais. Šiokio tokio rezultato pasiekta – bent jau pasidaryti asmenukę vaizdingoje vietoje jauni lankytojai atvyksta.

Jis atsargiai merkia teptuką į dažus ir juos rūpestingai tepa ant savo naujausio kūrinio – kaimo gyvenimo scenos. Pro šalį traukia vietos gyventojas, dairydamasis į anksčiau dailininko Wu Cun Hsijeno ištapytas sienas.

Kultūros diena. Kauno bienalėje šiemet gvildenamos kelionės ir miesto identiteto temos

„Kaime likę tik pagyvenę žmonės“, – atsidūsta dailininkas. Jo paties vienas vaikas išvyko studijuoti į Australiją, kitas – į artimiausią miestą. Tad dailininkui šovė į galvą mintis – kodėl nenuspalvinus kaimo, kodėl jo neišgarsinus grafičiais.

Viena bėda, kaimynai dažniausiai konservatyvūs, sunku įkalbėti, kad leistų ištapyti sienas. Dailininkas pabrėžia – kaime likusiems senjorams svarbu ne pinigai, jiems trūksta dėmesio, dabar bent jau yra su kuo pasikalbėti.

„Piešiniai sudomino turistus, daug atvyksta. Kaime likę senyvi žmonės dabar nenuobodžiauja. Turistai pasikalba su gyventojais, jie maloniai sutinkami“, – teigia dailininkas Vu Cum-Hsien.

Per pastaruosius dešimtmečius Taivane daug kas pasikeitė. Anksčiau šiame kaime gyventojai namuose siūdavo lėlės Barbės rūbelius, veikė ir jų pakavimo įmonė. Dabar didžioji dalis tokios gamybos perkelta į Kiniją, Taivano kaimuose darbų neliko, jaunimas patraukė į miestus.

Be to, salos visuomenė sensta. 23 mln. gyventojų turinčiame Taivane pernai gimė tik 180 tūkst. vaikų... Piešiniais ant sienų bandoma įkvėpti gyvybės ten, kur neliko jaunimo. Vieni jauni turistai mielai įsiamžina asmenukėse šalia spalvingų sienų, kiti įžvelgia daugiau prasmės.

„Taivane daug tokių „grafičių“ kaimų, kuriuose žmonės nusifotografuoja ir išvyksta. Aš suvokiau, kad ant kiekvienos sienos atsiskleidžia mūsų visuomenės problemos. Dailininkas tai stengiasi pavaizduoti ironiškai, vaizdžiai paaiškinti jaunajai kartai visuomenės problemas“, – sako turistė iš Taipėjaus Evelyn Sun.

Dailininkas Vu savo kūriniuose ant sienų primena kovą su klimato kaita, Taivane vešinčią korupciją, kultūros praradimą. Taivane dabar ne vienas toks „grafičių“ kaimas, kuriam sienų tapyba įkvėpė gyvybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.