Kultūra

2019.07.24 18:06

Kai „Sidabrinių gervių“ nėra, geriausius filmus vardija LRT ekspertai

LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2019.07.24 18:06

Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinės gervės“ šiemet nebus. Ir tai, pabrėžia kūrėjai, didelis praradimas. Ypač kai metų derlius – iki šiol nebūtas. Įvairių LRT kultūros laidų rengėjai mėgina šią spragą bent kaip nors užpildyti – kalbina kinotyrininkus, kritikus, režisierius, kurie vardija nominacijų labiausiai vertus lietuvių filmus.

Liūdnoms nuotaikoms vyraujant mėginama apžvelgti, kas būtų įvertintas už savo darbą ir kas vis dėlto tapo kino metų nusivylimu. Po kino kritikių ir kritikų – Živilės Pipinytės, Sonatos Žalneravičiūtės, Edvino Pukštos – „verdiktų“ LRT KLASIKOS laidoje „Ryto allegro“ viešėjo ir savo favoritus atskleidė kinotyrininkė Mantė Valiūnaitė, režisierė Eglė Vertelytė ir filosofas Nerijus Milerius.

Be raudonojo kilimo

E. Vertelytė teigė, esą Lietuvos kino industrija yra labai maža. „Todėl žinant, kaip nelengvai randasi filmai, tokie renginiai kaip „Sidabrinės gervės“ yra žmonių pastangų įvertinimas“, – sakė režisierė.

M. Valiūnaitei apmaudu, nes šiomis aplinkybėmis truputį nuskriaudžiami tie, kurie sukūrė ypatingus darbus. „Didelė, pompastiška ceremonija visai nebūtina – svarbu pagerbti pačią kino bendruomenę“, – pabrėžė ji.


Jai pritarė ir N. Milerius – svarbu tai, kad šis renginys visada buvo lietuviško kino sklaidos dalis.

„Be raudonojo kilimo žmonės tikrai gali apsieiti. Tačiau apdovanojimai supažindindavo visuomenę su vienu ar kitu nauju kino kūriniu. Viešinimo klausimas labai aktualus, todėl kaip nors nominuoti ir apdovanoti geriausius – vertėtų“, – reiškė įsitikinimą jis.

Naujos kartos debiutas

Pasak M. Valiūnaitės, metai buvo gausūs – užaugo nauja karta, radosi daugiau debiutinių ilgametražių filmų. Jos manymu, tai susiję su geresniu Lietuvos kino centro finansavimu, dėmesiu debiutuojantiems autoriams.

Režisierė E. Vertelytė pridūrė – nebuvo tokių metų, kai taip akivaizdžiai matytųsi naujos kartos atėjimas.

Dokumentinių filmų gausą, pasak N. Mileriaus, paskatino Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio programa.

„Tad filmų šįkart daugiau nei statistiškai būna apskritai. Ateinančiais metais jų tikrai bus gerokai mažiau. Todėl ir apmaudu – metai patys gausiausi, o ką nors įvardyti, įvertinti – atsirado neįveikiamų sunkumų“, – pabrėžė filosofas.

Šių metų stebuklas

Vienais geriausių metų filmų M. Valiūnaitė ir E. Vertelytė įvardijo režisierės Aistės Žegulytės dokumentinį darbą „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ ir Rugilės Barzdžiukaitės „Rūgštų mišką“. „Abu šie filmai yra mažytis šių metų stebuklas“, – teigė M. Valiūnaitė.

Nerijus šiuodu darbus taip pat regi tarp geriausiųjų, tačiau „Rūgštus miškas“ jam labiau įsiminė savo konceptualine švara. „O Aistės filmas šiaip labai simpatiškas. Vien už kelis kadrus galima teikti Sidabrinę gervę“, – buvo dosnus N. Milerius.

Jis išskyrė vidurinės kartos režisierių kūrinius – Audriaus Stonio ir Kristinės Briedės „Laiko tiltus“, taip pat Artūro Jevdokimovo „Second Hand“.

„Tai klasikinė tragikomedija – juokingas ir baisiai graudus filmas. O A. Stonio filmas – duoklė dokumentikos klasikai“, – sakė N. Milerius. Anot jo, vertėtų nominuoti visus keturis minėtus filmus, tačiau išrinkti geriausią, spėjo, būtų ypač sunku.

E. Vertelytės nuomone, A. Žegulytę ir R. Barzdžiukaitę reikėtų nominuoti ne tik dokumentikos, bet ir geriausio režisieriaus(-ės) kategorijoje. Anot pašnekovės, abu filmai išsiskiria novatoriškomis režisūrinėmis vizijomis.

Meistriškumo reikalas

Visų trijų pašnekovų vaidybinio kino favoritas – Marijos Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“. Taip pat nominacijos būtų verta Ernesto Jankausko juosta „Čia buvo Saša“. E. Vertelytei labai įsiminė ir Raimondo Banionio „Purpurinis rūkas“. Anot jos, istorinių filmų kontekste režisieriaus naujai pasižiūrėta į pokarį.

„Išgyventi vasarą“ N. Milerius nominuotų už minimalizmą. „Man nereikia sudėtingų psichologinių istorijų. Patinka, kai tas sudėtingumas lieka už kadro. Tokią komplikuotą temą atskleisti taip lengvai yra didelio meistriškumo reikalas“, – pabrėžė filosofas.

Genialusis

Trumpametražių filmų kategorijoje laidos „Ryto allegro“ viešnios išskyrė Skirmantos Jakaitės animacinį filmą „Žonglierius“. Iš vaidybinių – Lauryno Bareišos „Kaukazą“. „Minimalia forma pasakomi dideli dalykai“, – teigė Eglė ir Mantė.

Būta nemažai gerų studentiškų darbų. Atskiro paminėjimo verti Titas Laucius („Šeima“) ir Jokūbas Lapinskas („Laivas“).

Visiems geriausio vyro vaidmenį sukūrė aktorius Paulius Markevičius. Eglė jį net pavadino genialiu. Geriausios aktorės kategorijoje įvertintas Gelminės Glemžaitės ir Indrės Patkauskaitės „ansamblis“, taip pat „Sašos“ aktorė Gabija Siurbytė.

Pokalbis laidoje „Ryto allegro“ – nuo 53 minutės

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.