Kultūra

2015.09.08 13:45

Prezidentė apie parodą Sforcų pilyje: su Milanu susieta mūsų 500 metų istorija

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tęsia vizitą Italijoje. Trečiadienį pasaulinėje parodoje „EXPO 2015“ ji atidarys nacionalinę Lietuvos dieną.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė tęsia vizitą Italijoje. Trečiadienį pasaulinėje parodoje „EXPO 2015“ ji atidarys nacionalinę Lietuvos dieną.

Antradienį vakare šalies vadovė paskelbė ir apie dar vieną Lietuvos parodą Sforcų pilyje. Lietuva – vienintelė šalis, kuri dalyvauja ne tik EXPO parodoje, bet save pristato ir Milano muziejuje.

Sforcų pilies ištakos siekia penkioliktąjį amžių. Šiandien tai vienas didžiausių Milano istorinių-muziejinių kompleksų. Čia atidarytos Lietuvos-Italijos ryšius atspindinčios parodos lankytojai, pasak parodos rengėjų, dažnai net nenutuokia, kaip glaudžiai šios dvi šalys susiję.

„Iš pradžių atrodė, kad su Milanu gal nėra tokių artimų ryšių, kaip su Toskana ar Roma, bet kai ruošėme šitą parodą, pamatėm, kad, pasirodo, tikrai ryšiai buvo labai intensyvūs. Ir štai viduramžiais popiežius, pripažindamas Mindaugo karalystę, Milane pasirašė bules. Pirmoji opera, skirta Lietuvai, iš esmės pastatyta „La Scaloje“, parašyta milaniečio kompozitoriaus“, – pasakoja Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas.

Milano kunigaikštytė Bona Sforca, pasak parodos rengėjų, Lietuvos istorijoje užima ypatingą vietą: jai ištekėjus už Žygimanto Senojo, į Lietuvą kartu atkeliavo gausybė menininkų, skulptorių, architektų, čia įsigalėjo itališka mada ir net itališka virtuvė.

„Mes pristatome ir keletą originalių radinių, pavyzdžiui, turime koklių, kurie yra iš krosnies, kurios maketą pristatome. Tai – Bonos laikotarpio krosnis, greičiausiai buvusi Bonos apartamentuose. Įdomu tai, kad trys gražiausios krosnys, pagamintos tuo laikotarpiu, kai gyveno Bona. Yra žinoma, kad vienas iš meistrų buvo Pietro iš Italijos, gali būti, kad tai italas, atvykęs iš Lombardijos“, – teigia Valdovų rūmų Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėja Daiva Mitrulevičiūtė.

Sforcų pilies muziejaus direktorius sako, kad Lietuva italams nėra taip gerai pažįstama, tačiau princesė Bona Sforca šalis vienija.

„Bona Sforca Lietuvoje buvo itališko skonio, itališko meno ir muzikos ambasadorė. Ir šiandien Vilniuje Bona Sforca nėra pamiršta. Italijoje ji taip pat nėra pamiršta. Ir šiandien mes galime džiaugtis, kad turime tokius gražius istorinius ryšius tarp Lietuvos ir Italijos“, – sako Sforcų pilies muziejaus direktorius Claudio Salsi.

Vienas svarbiausių parodos eksponatų – gobelenas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto herbu, kuriame pavaizduotas ir jo motinos Bonos Sforcos heraldinis ženklas. 

„Su Milanu susieta mūsų 500 metų istorija. Ir su Bona Sforca, buvusia kunigaikštiene, turime istorinių ryšių. Ši pilis bendradarbiauja su Valdovų rūmais, ir tai – giminingi ryšiai“, – tikina prezidentė D. Grybauskaitė.

Paroda Sforcų pilyje veiks iki rugpjūčio pradžios.