Naujienų srautas

Kultūra2019.07.23 12:16

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atliks vieną didžiausių žmonijos paveldo šedevrų

LRT.lt 2019.07.23 12:16

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Gintaro Rinkevičiaus, tęsia tradiciją Advento laikotarpiu klausytojams pasiūlyti sakralinės muzikos šedevrų. Gruodžio 12 dieną Kauno valstybinėje filharmonijoje ir gruodžio 13 dieną Vilniaus kongresų rūmuose kartu su Lina Dambrauskaite, Simona Liamo, Milda Tubelyte, Edgaru Davidovičiumi ir Kauno valstybiniu choru (vadovas Petras Bingelis) Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras pakvies išgirsti vieną didingiausių muzikos istorijoje kūrinių – Johanno Sebastiano Bacho Mišias h-moll.

Šį baroko epochos chorinės muzikos šedevrą J. S. Bachas (1685–1750) sukūrė likus vos metams iki savo mirties.

Tiesa, nors išgirdus kūrinio mastą ir didybę klausytojui gali kilti įspūdis, kad Mišias kompozitorius sukūrė kaip baigiamąjį savo gyvenimo darbą, visgi nemažai jo dalių buvo parašytos įvairiomis progomis kur kas ankstesniais laikotarpiais.

Nepaisant to, kūrinys perteikia J. S. Bacho viso gyvenimo misiją – muzika išreikšti tikėjimą viename stulbinančiame, intelektą ir dvasią išaukštinančiame kūrinyje.

Griausmingos fugos ir fantastiška chorinė muzika sukuria maksimalų orkestro ir choro teikiamą efektą, o vokaliniai ir instrumentiniai solo savo švelnumu ir dramatiškumu gali konkuruoti su opera.

J. S. Bacho Mišios – tai ne vienas atskiras objektas; tai visos kompozitoriaus kūrybos sintezė. Todėl gal net labiau už kūrinio mastą pribloškia muzikinis ir dvasinis Mišių vientisumas, ypač žinant, kad skirtingoms dalims sukurti J. S. Bachas naudojo skirtingas kompozicijos technikas.

Tiesa, pats J. S. Bachas vientiso šio kūrinio atlikimo niekada neišgirdo – pirmą kartą jis suskambėjo praėjus daugiau nei šimtmečiui po kompozitoriaus mirties. Kritikų vertinimu, J. S. Bacho Mišios h-moll yra tarp didžiausių žmonijos paveldo šedevrų kartu su Michelangelo Siksto koplyčia ir Shakespeare‘o dramomis, o jį išgirsti gyvai – būtina patirtis kiekvieno žmogaus gyvenime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi