Naujienų srautas

Kultūra2019.07.22 15:08

„Pasaulio balsai“ padeda įveikti sunkmetį: su muzika jis tiesiog lengvesnis

Pajūrio kurortų gyventojus ir poilsiautojus iš kasdienio šurmulio ištrūkti kviečia Palangoje jau 11-tą vasarą rengiamas muzikos festivalis „Pasaulio balsai“. „Ši muzika padeda mums išgirsti vienas kitą, susilieti į dainas, simfonijas, eiles, juoką, maldą, tylą“, – sakė festivalio meno vadovė prof. Asta Krikščiūnaitė.

Nuo liepos 21 iki rugpjūčio 23 dienos numatyta surengti net 13 profesionaliosios muzikos vakarų su geriausiais lietuvių ir užsienio atlikėjais.

LRT KLASIKOS laidos „Ryto allegro“ pakalbinta dainininkė sopranas A. Krikščiūnaitė teigė, esą pasaulis yra kupinas įdomių atlikėjų, pasižyminčių savitais balsais.

„Mūsų misija juos, išsibarsčiusius po visą pasaulį, sukviesti į vasaros kultūros sostinę Palangą, festivalį. Jis skirtas poilsiautojams, ieškantiems atgaivos ne tik kūnui, bet ir sielai“, – laidai „Ryto allegro“ sakė festivalio vadovė.

Seniau festivalis vadinosi kitu vardu – „Ave Maria“. Pakeisti senąjį nuspręsta siekiant didesnės žanrų įvairovės, tikintis platesnio atlikėjų rato.

„Vis dėlto sakralinės muzikos festivalio pobūdis įrėmindavo programą“, – teigė A. Krikščiūnaitė.

Festivalio „Pasaulio balsai“ renginiai vyksta Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje, Gintaro muziejuje ir Palangos viešojoje bibliotekoje.


2009-aisiais, kai festivalis prasidėjo, klasikinės muzikos renginių pajūryje trūko. „Vasarą Lietuvos sostinė, sakoma, keliasi į Palangą. 2008-aisiais kaip tik į bažnyčią buvo sugrąžintas unikalus Mergelės Marijos paveikslas. Ta proga ir nutarta rengti festivalį „Ave Maria“, – pasakojo jo vadovė.

2009 metais buvo pats ekonominis sunkmetis. Tačiau A. Krikščiūnaitė teigė, esą tokie renginiai visada patiria iššūkių: „Finansavimas, sakyčiau, rezervuotas.“ Tačiau sunkumus padeda įveikti būrys geranoriškų žmonių.

Festivalis lieka ištikimas savo šūkiui – su muzika pasaulis yra tiesiog geresnis. Jis unikalus dėl to, kad kviečia profesionalius atlikėjus, parengia gerai apmąstytas programas.

Daugiausia gerų įspūdžių patiria mėgstantys vokalinę muziką. Turbūt todėl, kad A. Krikščiūnaitė pati yra dainininkė. „Profesinė silpnybė“, – nusijuokė pašnekovė. O gal renginio stiprybė...

Festivalis tradiciškai atveria sceną jauniesiems menininkams ir pristato muzikos grandus. Smuikininkė Silvija Vaitkevičiūtė ir pianistė Milda Umbrusevičiūtė primins Claros Wieck-Schumann 200-ąsias gimimo metines.

O scenos didžiūnai – dirigentai Juozas ir Stasys Domarkai bei iškalbusis muzikologas Viktoras Gerulaitis – dalyvaus susitikime „Pašnekesiai apie esmę“.

Į „Pasaulio balsus“ skverbiasi ir liaudiškos muzikos garsai. Pasak A. Krikščiūnaitės, festivalis pirmą kartą pristatys nacionalinius instrumentus – kankles ir birbynę. Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje klausytojai išgirs subtilią Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kanklių trio ir birbynininko Gintaro Jonaičio programą.

Per Žolinę bus atlikta programa „Giesmės dangaus miestui“. Choras „Draugiški projektai“, Palangos pučiamųjų orkestras, solistai A. Krikščiūnaitė, Robertas Beinaris ir svečias iš JAV vargonininkas Virginijus Barkauskas atliks programą „Protėvių laiškai“.

Itin iškilus ir didingas koncertas, skirtas Baltijos kelio 30-mečiui, numatomas rugpjūčio 23 dieną. Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestras ir Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro choras su solistais atliks Johno Rutterio „Magnificat“ ir Ludwigo van Beethoveno Devintosios simfonijos finalą.

Astą Krikščiūnaitę kalbino Viktoras Paulavičius. Laidoje – nuo 6 minutės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi