Kultūra

2019.07.20 16:52

Priimtas įstatymas dėl Paryžiaus katedros atstatymo, bet klaustukų – apstu

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.20 16:52

Praėjus trims mėnesiams, kai pasaulis sulaikęs kvapą stebėjo ugnies niokojamą Dievo Motinos katedrą Paryžiuje, Prancūzijos parlamentas priėmė įstatymą dėl jos atstatymo. Tačiau liko daugybė neatsakytų klausimų. Kokie jie?

Planai tebėra migloti, niekas tiksliai dar nežino, kiek tai kainuos, ekspertai labai skeptiškai vertina prezidento Emanuelio Macrono pažadus pasaulio kultūros paveldo paminklą atstatyti per penkerius metus.

Kultūra ir politika persipynė svarstant įstatymą, kuris palengvins lėšų rinkimą Dievo Motinos katedrai atstatyti. Aukštesnieji parlamento rūmai Senatas ir Žemesnieji – Nacionalinė asamblėja – neįstengė parengti bendro įstatymo teksto, jį grąžino į Nacionalinę asamblėją, kurioje daugumą turi Emanuelio Macrono partija. Įstatymas priimtas, bet daug klausimų – neatsakyti.

Katedros fondo atstovas Christophe Rousselot sako, kad niekas tiksliai nežino, kiek kainuos statinio atkūrimas: „Iki kitų metų kovo mėnesio tai bus studijuojama, tiriama struktūra, kad būtų aišku, kokius darbus reikia atlikti. Tuomet galėsime išsiaiškinti, kokia bus suma.“

Kultūros ministras pripažįsta – prieš akis sunkiausi darbai, bet priimtas įstatymas bent jau paskatins plačiau atverti pinigines. Turimais duomenimis, reikės ne mažiau nei 850 mln., tesurinkta menka dalis reikiamos sumos.

Prancūzijos kultūros ministras Frankas Riesteris tikina, kad būtina skubiai parengti sistemą aukoms rinkti. To reikia, kad Prancūzijos ir užsienio donorai būtų tikri, kad jų aukos pasieks Dievo Motinos katedrą.

To tikriausiai laukia ir prabangos prekių rinkoje besivaržantys milijardieriai Bernard Arnault ir François-Henri Pinault, įsipareigoję paaukoti 200 ir 100 mln. eurų. Žodį jie turėtų tesėti, kai bus įsitikinę, jog pinigai bus išleisti tinkamai.

Opozicija puolė Emanuelio Macrono planą per penkerius metus atstatyti katedrą – kad darbai būtų baigti iki 2024 m. Prancūzijoje vyksiančių Olimpinių žaidynių. Teigiama, esą katedra dar nesutvirtinta, kuri nors dalis dar gali griūti, nors kasdien darbininkai valo griuvėsius, stengiasi sutvirtinti konstrukcijas. Tai truks iki rudens, tuomet architektai galės įvertinti pastato būklę ir rengti planus restauravimui.

Brigitte Kuster, parlamento narė ir Respublikonų partijos atstovė, teigia, kad kalbėti apie penkerių metų katedros atstatymo laikotarpį nėra prasmės: „Tai net pavojinga, kaip teigia architektai.“

Dar didesnio pasipiktinimo sulaukė siūlymai sugriuvusią 19 a. katedros smailę pakeisti kokiu nors šiuolaikiškesniu bokštu.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Diskusijos dėl Petro Cvirkos skulptūros Vilniuje. Kokios alternatyvos ir galimi veiksmai?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.