Kultūra

2019.07.18 22:53

Arčiau visuomenės: tiesiog gatvėje pirmą kartą visuomenei pristatyta pirmoji lietuviška muzikos plokštelė

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.18 22:53

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus Vilniaus Senamiestyje visuomenei pristatė pirmąją lietuvišką plokštelę, 1907 metais išleistą Rygoje. Ją įdainavo Rygos lietuviai. Teatralizuota akcija, pasak muziejininkų, – naujas būdas žmonėms daugiau papasakoti apie Lietuvos istoriją, muziejų.

Pirmoji lietuviška plokštelė saugoma Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje. Darbuotojai nusprendė, kad 1907 metais įrašytą plokštelę, kaip ir kai kuriuos kitus eksponatus, gali parodyti žmonėms tiesiog gatvėje.

„Lietuviška plokštelė buvo įrašyta ne Lietuvoje, o Rygoje, Latvijos sostinėje. Tai padarė dainininkas, kompozitorius, vokalo pedagogas Aleksandras Kačanauskas“, – pasakoja muziejaus restauratorius Paulius Steponavičius.

Lietuvos muzikantai, sužinoję, kad atsirado galimybė Rygoje įrašyti tautinės muzikos plokštelę, strimgalviais išlėkė į Latvijos sostinę ir subūrė dainuoti ten gyvenusius lietuvius. Įrašyti dešimt kūrinių suskirstyti pagal dvi temas – „Sunku gyventi“ ir „Meilė tėvynės nemari“. Pasak muziejininkų, verta dėmesio ir medžiaga, iš kurios plokštelė pagaminta.

„Šelako dervos plokštelės. Indijoje auga toks medis, kurio sultis vabzdžiai labai mėgsta ir jie padeda pagaminti plokštelę“, – sako P. Steponavičius.

Toks istorinio eksponato pristatymas - ne pirmas, kurį rengia Teatro, muzikos ir kino muziejus. Teatralizuotuose susitikimuose su miestiečiais ir svečiais muziejininkai sako, galį daugiau dėmesio skirti vienam istorijos tarpsniui ar asmenybei.

Vilniaus gatvėse ir aikštėse įdomiausias fonduose saugomas istorijas muziejus pristatinės visą liepą, ketvirtadieniais ir penktadieniais iki vidurdienio.

Panorama. Daugiavaikes ir neįgalius vaikus auginančias šeimas rudenį turėtų pasiekti „Šeimos kortelės“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.