Kultūra

2019.07.18 18:21

Pilnos gatvės meškų: Telšiai stebina kultūros gausa, mažąja architektūra ir šventėmis

šiemet – ypatingos metinės
LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.18 18:21

Kaip ir Roma, ant septynių kalvų pastatyti Telšiai – vienas unikaliausių miestų Lietuvoje. Jau vien ko vertas palei Masčio ežerą besidriekiantis senamiestis, stebinantis išskirtine architektūra ir vis pildomas mažomis jaukiomis kompozicijomis. Dar smarkiau pulsuoti Telšių kultūrinį gyvenimą skatina šiemet minimas Žemaitijos vardo 800 jubiliejus.

Žemaitijos sostinėje – ypatinga, svarbi ne tik žemaičiams, bet ir visai Lietuvai šventė – pirmojo Žemaitijos paminėjimo 800 jubiliejus. Tikima, kad per tą laiką istorinis regionas reikšmingai prisidėjo prie visos Lietuvos formavimosi. Per kelerius pastaruosius metus Telšiai minėjo ne vieną reikšmingą sukaktį, o tai esą praturtino viso krašto kultūrinį gyvenimą.

Almantas Lukavičius, Telšių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, teigia, kad ypatingų datų paminėjimus visuomet lydi daugybė renginių: „2013–2014 m. pažymėjome krikšto jubiliejų, 2016 m. Telšiai buvo kultūros sostine, o šiemet minime Žemaitijos metus.“

Telšių savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Eglės Macienės teigimu, Žemaitijos metų paskelbimas labai svarbus visam kraštui: „Manome, kad esame nusipelnę išskirtinio dėmesio savo istoriniais faktais ir šiandiene veikla“

UNESCO paveldo saugoma Durbės mūšio minėjimo diena, dar vadinama Patria Una, yra viena iš svarbiausių šiemet Telšiuose išskirtinai kultūra pulsuojančių švenčių. Didžiausias metų renginys subūrė galybę šokių ir dainų ansamblių, sporto ir liaudies amatų mylėtojų. Žemaičius sveikino net NATO pajėgos.

Telšiai garsėja ir kaip menų miestas. Štai viename iš septynių Lietuvoje saugomų senamiesčių itin daug dėmesio skiriama architektūrai ir miesto istorijos simboliams. Žemaičiai mėgsta sakyti, kad pasaulyje yra dvi didžiosios sienos: kinų ir žemaičių, esanti Telšiuose. Kinų – garsi kilometrais, o ši – neprilygstama meile Žemaitijai. Sienoje reikšmingiausi istoriniai įvykiai įamžinti metalo plastikos darbais.

Anksčiau tikėta, kad meška, kaip ir Romos simbolis vilkė, padėdavo žemaičiams išmaitinti vaikus, kai gentims grėsdavo badas. Dabar ji tapo savotišku laimės simboliu. Todėl turintys svajonę visi skuba patrinti meškai nosį, kad šis išsipildytų. Meškų Telšiuose – beveik pusšimtis. Štai viena – skaičiuojanti laiką, kitos išsislapsčiusios įvairiose miesto vietose. Telšiuose nedidelių skulptūrų su žemaitiškais užrašais devynios galybės.

Almantas Lukavičius laidoje teigia, kad Telšiuose atsirado itin daug mažosios architektūros: „Kadangi Telšiai turi vieną iš kultūros šaltinių – VDA filialą – jų darbai labai siejasi su Žemaitijos istorija ir kultūriniais dalykais.“

Kultūriniu gyvenimu stebinantys Telšiai po triukšmingo pergalės Durbės mūšyje paminėjimo, po mėnesio žada kviesti į tradicinę didžiąją žemaičių talką Vembutų piliakalnyje Varniuose. Telšiuose šių metų pabaigoje vyks ir finalinis Žemaitijos 800 metų paminėjimo renginys, sukviesiantis žemaičius iš viso pasaulio.

Unikalusis Telšių miestas ir minimas Žemaitijos vardo 800-asis jubiliejus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt