Kultūra

2019.07.19 14:48

Jono Meko skersvėjo vietoje kyla naujoji Meka: išsaugos ar sunaikins Užupio dvasią?

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.19 14:48

Jono Meko skersvėjis – tokiu vardu pavadintas skersgatvis Vilniaus Užupyje uždarytas. Čia naujas statybas planuojantys projektų vadovai teigia, kad po metų skersgatvis vėl bus atvertas, o J. Meko vardą įamžins skulptūra ir keičiama jo kūrinių ekspozicija. Tačiau užupiečiai sako, kad tik laikas parodys, ar gražūs planai bus įgyvendinti, ir ar nekilnojamojo turto plėtotojų apetitas nesunaikins čia buvusios J. Meko dvasios.

„Užupio Meka(S)“ – taip skambiai pavadintas naujas projektas Užupyje, savastį prarandančiame sostinės rajone. Daugelį metų skersgatvis, pavadintas J. Meko skersvėjo vardu, buvo tapęs grafičių piešėjų pamėgta vieta. Sklypą su apleistais pastatais įsigiję nauji savininkai tikina, kad jį atkurs tokį, koks buvo.

Projekto vadovė Miglė Rusteikaitė sako, kad namas, iš abiejų pusių supantis skersgatvį, bus rekonstruojamas, o tam gaminamos net specialios plytos: „Architektūriškai viskas atrodys taip, kaip buvo. Mums tikrai rūpi Lietuvos kultūra, paveldas. Stengsimės nepamesti Užupio dvasios ir sukurti jaukią gatvelę.“

Užupio bendruomenė, susidūrusi su atvejais, kai rajone buvo neteisėtai pastatyti namai ir vėliau įteisinti, stengiasi užkirsti kelią naujiems atėjūnų norams, jeigu jie – netinkami šiai vietai. Bendruomenės atstovo teigimu, reikėjo ne vieno susitikimo su naujaisiais savininkais, nes iš pradžių buvo planuojama statyti bokštą, didžiulius pastatus. Vėliau šių idėjų projekto vystytojai atsisakė.

Sakalas Gorodeckis, Užupio bendruomenės premjeras, tvirtina, kad šiukšlynas J. Meko skersgatvyje užsitęsė per ilgai: „Tai truko apie 20 metų. Kiek žinome, šis turtas priklausė su Artūro Zuoko šeima susijusiai įmonei. Džiaugiamės, kad pagaliau atsirado žmonių, besiruošiančių šį sklypą tvarkyti.“

Visgi, džiaugsmą, kad teritorija tvarkoma, atmiešia darnos su vieta trūkumas, sako S. Gorodeckis. „Ketinama įrengti požeminę automobilių stovėjimo aikštelę. Ir tokia jau Vilniaus senamiesčio pasekmė, kad jei rengiama požeminė aikštelė, dažniausiai statiniai ant to sklypo yra nugriaunami, neva jų bloga būklė. Užupiečiams kelia nerimą tai, kad nugriautas antras vidinio pastato aukštas, kuris istorinis. Namas turi savo istoriją, jame tarpukariu gyveno žymus Vilniaus krašto dailininkas Ferdinandas Ruščicas“, – pasakoja S. Gorodeckis.

Statytojai tikina, kad po pokalbių su bendruomene ir paveldosaugininkais, namą, kuriame gyveno F. Ruščicas atstatys tokį, koks buvo. Naująjį projektą pavadinę „Užupio Meka(S)“, vystytojai teigia įamžinsią ir J. Meko atminimą – ketina statyti skulptūrą ar instaliaciją žymiam Lietuvos kūrėjui.

Kaip tikina M. Rusteikaitė, ketinama kolekcionuoti J. Meko poezijos knygas, taip pat bendraujama su kūrėjo vaikais ir norima gauti leidimą naudotis asmeniniu J. Meko archyvu – tokiu būdu rengti ekspozicijas atkurtame pastate ir garsinti menininko vardą.

Projekto pavadinime naudoti J. Meko vardą, pasak vadovės, nuspręsta dėl menininko vardu pavadinto skersgatvio. Bendruomenės atstovas pastebi, kad J. Meko vizualiųjų menų centras ir jo vardu pavadintas skersgatvis šiame rajone atsirado politikų valia.

Projekto vystytojai teigia, kad atkurti pastatai bus skirti galerijoms, meno dirbtuvėms. Esą J. Meko skersvėjis nuo fluxus tilto per Vilnelę turėtų be kliūčių kilti kalnu į viršų link Užupio gatvės. Ar J. Meko vardą čia įsikursiančios įstaigos papildys, ar jis bus skirtas tik prisivilioti klientams, pamatysime jau po metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt