Kultūra

2019.07.16 16:25

Spalvotų skėčių dangus Portugalijoje – ypatingo mėnesio ženklas

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.16 16:25

Kai dangus virš vieno Portugalijos miesto gatvių pasidabina tūkstančiais spalvotų skėčių, visi žino – prasideda kultūros renginių mėnuo. Prieš septynerius metus menininkų idėja puošti miesto gatves spalvotais skėčiais taip įsitvirtino, kad nuo tada spalvotų skėčių dangus tapo tarsi neatsiejama šio miestelio dalis.

Centrinėje Portugalijos dalyje įsikūręs Agedos miestas išgarsėjo prieš septynerius metus, kai meno dienų proga jo gatvės buvo papuoštos tūkstančiais spalvotų skėčių. Nuo tada ši meninė instaliacija tapo miesto kultūros dienų, vykstančių visą liepą, simboliu. Tačiau, pasak organizatorių, „Dangaus iš skėčių“ instaliacija – tai tik vienas iš daugelio visa mėnesį mieste vykstančių projektų.

Spalvos, garsai ir vaizdai masina praeivius net ir pačiose netikėčiausiose miesto gatvelėse. Skverai, sienos, laiptai, net suolai išmarginami piešiniais. Spalvingas ir gyvas miestas – būtent tokia yra kasmečio festivalio „AgitAgueda“ pagrindinė idėja, sako jo organizatoriai.

Agedos meras Jorge Almeida sako, kad nors skėčiai ypatingai puošia gatves, paėjus toliau taip pat galima išvysti labai įdomių meno kūrinių.

Visą mėnesį mieste vyksta gausybė renginių. Į daugumą jų galima patekti nemokamai. Dieną, ypač savaitgaliais, miesto gyventojai ir svečiai kviečiami į koncertus, šokio pasirodymus, vaidinimus, o sutemus gatvėse prasideda naktinė festivalio programa – gatvės animacija, koncertai, plokšteles suka didžėjai, vyksta naktinė prekyba, gatvės menininkų pasirodymai.

Spalvoti skėčiai taip prigijo miesteliui, kad tapo neatskiriama jo įvaizdžio dalimi: miestas dabar jais puošiasi net per didžiausias šventes, pavyzdžiui, per žiemos šventes skėčiai padabinami griliandomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.