Kultūra

2019.07.18 13:39

Kristina Sabaliauskaitė: Liublino unija Lietuvai suteikė kultūrinio vystymosi pagreitį

Lenkijoje – dėmesys lietuvių kultūrai
LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.18 13:39

Liubline vykusiame festivalyje „Wschod Kultury – Inne Brzmienia“ (Kultūros aušra – kitokie garsai) Lietuvos kultūros institutas kartu su partneriais pristatė specialią kultūros programą „Litewski focus“.

Šiemet minimos 450 Liublino unijos metines ir tai tapo puikia proga festivalyje „Wschod Kultury – Inne Brzmienia“ Lenkijos publiką artimiau supažindinti su Lietuva. Keturias dienas trukusioje šventėje didžiausias dėmesys skirtas muzikiniams pasirodymams.

„Litewski focus“ programoje skambėjo sad dance, post-punk, džiazo, elektroninės ir akademinės muzikos žanrus derinančios grupės. Buvo akcentuojami ir dialogą skatinanti literatūra, vaizduojamieji menai, kinas, diskusijos. Na, o Lietuviškojo fokuso idėja gimė 2016-ųjų pabaigoje.

Lietuvos kultūros atašė Lenkijoje Rasa Rimickaitė teigia žinojusi, kad 2019 m. bus minima ši svarbi sukaktis, kai pasirašyta Liublino unija ir Europoje atsirado viena galingiausių valstybių tuometinėje Europoje.

Literatūrinėje festivalio programoje vyko rašytojų Herkaus Kunčiaus ir Kristinos Sabaliauskaitės susitikimai su skaitytojais. Anot tarptautinio bestselerio „Silva rerum“ autorės, Liublino unija Lietuvai suteikė kultūrinio vystymosi pagreitį.

K. Sabaliauskaitės teigimu, pirmiausia reikia paminėti Vilniaus universiteto atsiradimą. „Antra – Lietuvos didikai pradėjo keliauti į Vakarų Europą, imdami pavyzdį iš lenkų, šviestis protestantiškuose ir katalikiškuose universitetuose. XVII a. pradžioje jau turėjome visiškai pilnakrauję, savitą, nė kiek neatsiliekančią lietuvių kultūrą“, – pasakoja rašytoja.

Lenkijos skaitytojams jau pažįstamas rašytojas Herkus Kunčius pristatė į lenkų kalbą išverstą naujausią savo knygą. Kaip teigia jis, tai dar viena proga susitikti su lenkų skaitytojais: „Juo labiau, kad tai vyksta Liubline, kuriame (gėda ir pripažinti) dar nesu buvęs.“

Festivalyje „Wschod Kultury – Inne Brzmienia“ buvo parengta vaikų knygų iliustruotojų paroda, kurioje eksponuoti tarptautinio pripažinimo sulaukusių Lietuvos menininkų darbai, taip pat surengtos Rasos Jančiauskaitės ir Elenos Selenos kūrybinės dirbtuvės vaikams.

Pasak Lietuvos kultūros atašė Lenkijoje, vienas iš programos „Litewski focus“ tikslų – bendras kultūrinis lietuvių ir lenkų projektas, kurio metu galima būtų bendrai, kartu su partneriais Liubline ir Lenkijoje, pristatyti lietuvių muziką, literatūrą ir kitus menus.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Alfonso Nykos-Niliūno gimimo šimtmetis: netikėti faktai – rankraščiuose, knygose ir asmeniniuose daiktuose
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt