Kultūra

2019.07.16 10:25

Antano Sutkaus parodoje – jaudinantys getuose išgyvenusiųjų žydų portretai

autorius sako, kad dėmesio Holokaustui nebus per daug
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.16 10:25

Minint Kauno geto likvidavimo 75-ąsias metines, Mykolo Žilinsko dailės galerijoje atidaryta Antano Sutkaus paroda „Pro memoria“, kurioje – žydų getuose Kaune ir Vilniuje išgyvenusiųjų portretai, o rudenį viena garsiausių pasaulio leidyklų „Steidl“ išleis ir fotografijų albumą. Fotomenininkas sako, Holokaustas – didžiausias 20 a. nusikaltimas, kuriam dėmesio niekada nebus per daug.

Išgyvenusius Kauno ir Vilniaus žydų getuose Antanas Sutkus fotografavo prieš kelis dešimtmečius. Parodoje „Pro memoria“ – ir akimirkos iš nesankcionuoto mitingo IX forte 1988 m.

Visos šeimos gete netekusi kaunietė Fruma Kučinskienė sako, kad A. Sutkus ją fotografavęs ir buvusiame Kauno gete – čia padarytos nuotraukos jai svarbiausios.

Didžioji dalis A. Sutkaus įamžintų Vilniaus ir Kauno žydų – jau išėję.

F. Kučinskienė teigia, kad paroda „Pro memoria“ jaudina: „Tie veidai ir tai, kaip tai užfiksuota, priverčia jaustis, lyg matytum gyvus žmones.“

Fotografuoti žydus fotomenininkas pradėjęs po pažinties su su dabartine bendruomenės pirmininke F. Kuklianski. Fotomenininkas sako, kad bendravimas su fotografijų herojais buvęs labai nuoširdus.

„Holokaustas Lietuvoje – labai skaudi tema ir manau, kad tam niekada nebus per daug dėmesio. Tai didelis skausmas – koks nuostolis padarytas žydų tautai. Mes šito negalime užmiršti“, – tikina A. Sutkus.

A. Sutkaus paroda „Pro memoria“ sulaukė ir tarptautinio dėmesio – prieš ketverius metus ji rodyta Paryžiuje, rudenį pasirodys ir fotografijų albumas, išleistas vieno geriausių leidėjų pasaulyje.

Parodos kuratorius Gintaras Česonis teigia, kad knyga jau rugsėjo mėnesį bus pristatyta visuomenei ir ši A. Sutkaus istorija pasklis po mažiausiai 37 užsienio šalis.

Holokaustui atminti – memorialinė lenta kunigui Jonui Barevičiui bei paroda „Pro Memoria“