Kultūra

2019.07.11 21:52

Juozo Tumo-Vaižganto biustui Karo muziejaus sodelyje neatsirado vietos

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.11 21:52

Minint Vaižganto metus, grupė kauniečių siūlė rašytojo atminimą įamžinti Vytauto Didžiojo Karo muziejaus sodelyje – čia pastatyti jo biustą. Tačiau Kauno savivaldybė nusprendė, kad panteone šalia kitų valstybės kūrėjų Vaižganto biusto nebus, o paminklą jam statys prie Vytauto bažnyčios.

Dar tarpukariu čia, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje, pradėtas įamžinti nusipelniusių asmenybių – Jono Basanavičiaus, Simono Daukanto, Vinco Kudirkos ir kitų – atminimas.

Kelių draugijų vadovai Kauno savivaldybei pernai pasiūlė pastatyti ir rašytojo, visuomenės veikėjo, kunigo Juozo Tumo Vaižganto biustą. Esą ir vietos yra – galėtų stovėti tarp jaunystės bendražygių – Maironio ir Petro Vileišio. Biustui pradėtos rinkti lėšos.

„Jis buvo laikomas tuometinės prieškario Lietuvos taikdarys ir tiesiog savotiškai prisidėjo prie mūsų nepriklausomybės stiprinimo kaip kūrėjas. Šis sodelis yra lyg atspindys mūsų prieškario titanų, ant kurių pečių gulė valstybės pamatai“, – sako Pasaulio lietuvių kultūros, mokslo ir švietimo centro direktorius Valdas Kubilius.

„Prieškaryje ir Vaižganto buvo sugalvota akcija čia pastatyti kultūros muziejų. Tai jo misija buvo tokia kilni, kad kuo daugiau dėmesio skirti kultūrai“, – tvirtina Dalia Poškienė, XXVII knygos mėgėjų draugijos pirmininkė.

Tačiau Kauno savivaldybės komisija nusprendė, kad Vaižganto biusto Karo muziejaus sodelyje bent jau artimiausiais metais nebus.

Šioje bažnyčioje Vaižgantas kunigavo daugiau kaip dešimtmetį, prie jos palaidotas, netoli įrengtas memorialinis butas–muziejus.

Valdininkai sako, rašytojo atminimo ženklų Kaune užtenka.

„Daug buvo nusipelniusių tautai, jos valstybės kūrimui veikėjų, signatarų ir lito kūrėjų, ir žemės reformos vykdytojų. Labai sunku pamatuoti, kurio nuopelnai yra didesni ir svaresni“, – tikina Saulius Rimas, Kauno savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėjas.

Bronzinis paminklas, kuriame įamžintas Vaižgantas ir jo šunelis Kaukas, Vytauto bažnyčios šventoriuje bus atidengtas rugsėjį, minint 150-ąsias jo gimimo metines.

Plačiau – reportaže.

Panorama. Nausėda vyresnysis: prašysiu, kad Gitanas atsižvelgtų į socialinę nelygybę
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt