Kultūra

2019.07.12 09:46

Rolandas Kazlas: gera bent mintimis sugrįžti į dienas, kai dirbta su genijumi – Nekrošiumi

Šiluvoje – ypatingas režisieriaus pagerbimas
Indrė Kaminckaitė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2019.07.12 09:46

„Lygiai prieš metus Šiluvoje, vaidinome „Dieviškąją komediją“, dalyvavo ir pats režisierius E. Nekrošius. Paprašytas išeiti į sceną, joje nepasirodė, pasikuklino. Tai yra tikro režisieriaus poelgis – jis kalba kūriniais“, – LRT KLASIKAI sako aktorius Rolandas Kazlas.

Didelių burbulų nepūs

Penktadienį, vėlyvą vakarą Šiluvoje, bus rodomas režisieriui Eimuntui Nekrošiui atminti skirtas spektaklis, kuriame žymiausių jo kūrinių herojų tekstus skaitys kadaise tuos vaidmenis atlikę ar vis dar atliekantys aktoriai.

Vienas aktorių – Rolandas Kazlas, pasak kurio, režisieriui atminti skirto renginio pavadinimas „Tylos monologai“ yra labai tikslus: „Šis mūsų pasirodymas – tai vaidmenų aidas. Mes tarsi grįžtame į aukštumas, kurias pasiekėme kartu su E. Nekrošiumi.“

„Tylos monologuose“ pasirodysianti aktorė Aldona Bendoriūtė teigia, kad žodžiais neįmanoma išsakyti visko, kas dabar jaučiama. „Mintis greita, jos nesugausi, jausmai taip pat greiti, o žodžiai gali skambėti banaliai. Norisi apie tokį žmogų galvoti tyliai. Tai, kas brangu, saugoma širdyje, tyloje, maldoje. Su padėka Dievui už tokį žmogų, tokį menininką“, – LRT KLASIKAI sako aktorė.

Keletą monologų taip pat skaitysiantis Vladas Bagdonas sako, kad „didelių burbulų nepūs“ – kūrėjai tiesiog skaitys tekstus, kurie kadaise jiems buvo brangūs. Dabar, ruošiantis šiam spektakliui, anot V. Bagdono, santykis su tai tekstais keičiasi.

„Dabar tekstų artumas tarsi grįžo į mus, į mūsų sielas ir širdis. Prisimename tuos metus, spektaklius. Kai kurie monologai iki šiol liečia širdį, nėra taip paprasta tai pasakyti. [...] Vėl kartodami spektakliuose skambėjusius tekstus norime priminti visa tai žiūrovams. Daug kas, atvykę į šį renginį Šiluvoje, prisimins spektaklius, kuriuose vaidinome ir kurie labai brangūs“, – kalba V. Bagdonas.

Vos vieną kartą vyksiantis pasirodymas

Šio susitikimo, „Tylos monologų“, tekstus iš gausaus E. Nekrošiaus režisuotų spektaklių repertuaro atrinko ir į bendrą pasakojimą sulipdė su režisieriumi ne kartą dirbęs aktorius Vaidas Vilius. Jis yra ir spektaklio pavadinimo autorius. O pasirodymo režisieriumi galima pavadinti Kęstutį Jakštą, tačiau jis pats tokio savo pareigų apibūdinimo kratosi.

„Jokiu būdu negaliu savęs taip vadinti. Stengiuosi būti tarsi koordinatorius, pasakau tai, kas man, atsisėdusiam į žiūrovų vietas, atrodo tikslu. Toks mano darbas. Vadintis režisieriumi šalia tokio genijaus kaip E. Nekrošius būtų nesąmonė. Jis yra epocha, meistrystė, aukščiausias pilotažas. Mes tik bandome iš nuotrupų suverti karolius, prisiminimų giją“, – tvirtina K. Jakštas.

„Tylos monologų“ režisūrą ir aktorių vaidybą vertinantis V. Bagdonas sako, kad kūrinys nesiūlo revoliucijų teatro pasaulyje: „Tai tiesiog nusilenkimas E. Nekrošiui, kuklus nusilenkimas. Čia nebus tokios ekspresijos, kokia būdavo spektakliuose. Mes būsime atidesni tekstui, tam, ką sakome. Ir tai ne daugkartinis projektas, o vienkartinis pasirodymas. Tikrai nesiekiame, kad tai taptų „Meno forto“ repertuaro dalimi.“

Spektaklio koordinatoriumi save pavadinęs K. Jakštas aktorių prašo atsiriboti nuo kadaise vaidintų personažų ir savo monologus sakyti asmeniškai – nuo savęs E. Nekrošiui.

Kaip teigia R. Kazlas, skaitysiantis Dantės monologą iš „Dieviškosios komedijos“, sugrįžti į dienas, kai dirbta su genialiuoju režisieriumi – geras jausmas. „Malonu matyti visus puikius aktorius, susirinkusius kartu. Mus visus vienija E. Nekrošius. Šios medžiagos, kurias jis buvo pasirinkęs savo tekstams – geriausi pasaulio tekstai. Tu matai, kokios temos šį žmogų domino, kokios gražios temos. Tai tarsi tikrasis E. Nekrošiaus veidas“, – sako R. Kazlas.

„Tylos monologai“ šiandien bus rodomi Šiluvoje, Raseinių rajone. Šis miestelis pasirinktas ne šiaip sau – tai E. Nekrošiaus gimtinė, čia jis ir palaidotas. Aktorius V. Bagdonas trumpai papasakoja, ko gali tikėtis vėlyvą šiandienos vakarą Šiluvoje susirinkę žiūrovai: „Tie, kas buvo Šiluvoje, žino Bažnyčią, aikštę, kurioje susirinks žmonės. Į bažnyčią veda laiptai, o ten būsime mes. Dar bus matyti ekranas, priminsiantis vaizdus iš spektaklių.“

O aktoriui Rolandui Kazlui šio vakaro pasirodymas Šiluvoje yra asmeniškai labai svarbus: „Lygiai prieš metus čia, Šiluvoje, vaidinome „Dieviškąją komediją“, dalyvavo ir pats režisierius. Paprašytas išeiti į sceną, E. Nekrošius joje nepasirodė, pasikuklino. Tai yra tikro režisieriaus poelgis – jis kalba kūriniais, jis yra visur – spektaklių monologuose, muzikoje, tyloje.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt