Kultūra

2019.07.12 20:01

Versalio rūmų komoda – sugrįžo ten, kur buvo visada

Karališka komoda grįžta į rūmus. Tokią žinią išdidžiai skelbia Versalio rūmų atstovai, kai po ilgai trukusios autentiškumo nustatymo procedūros buvo patvirtinta, kad tai tas pats nuo 18-to amžiaus rūmams priklausęs itin puošnus baldas.

Rokoko stiliaus, dekoruota ornamentais ir bronza, padengta japonišku laku komoda buvo pagaminta 18-to amžiaus viduryje. Šiandien ji po daugiau nei dviejų šimtų trisdešimties metų grįžtą ten, iš kur ir buvo pavogta – į Versalio rūmus.

Po itin kruopštaus tikrinimo, į kurį buvo įtraukti net gamtos istorijos muziejaus ekspertai, galiausiai patvirtintas baldo autentiškumas. Versalio rūmai, padedami vieno mecenato, už keturis milijonus eurų išpirko komodą iš privačios kolekcijos Niujorke.

Tiesa, kad tai Versalio rūmų komoda, įtarta jau beveik prieš dvidešimt metų, kai viename aukcione ant baldo pastebėti skaičiai sutapo su tais, kurie Versalio rūmų istoriniuose raštuose žymi rūmų baldus.

Komoda, dar 18-tame amžiuje buvo padovanota Marijai Terezei, karaliaus Liudviko XV-ojo sūnaus žmonai, ir stovėjo jos kambaryje, tačiau per 1789 metų revoliuciją dingo kartu su kitais meno kūriniais.

Po ilgos autentiškumo nustatymo procedūros patvirtinta: į Versalio rūmus grįžta karališka komoda

„Šiandien lankytojai mato muziejų apstatytą istoriniais baldais, tačiau nė nesusimąsto, kad kadaise ši vieta buvo tuščia. Kalbu apie laiką po revoliucijos. Viskas buvo arba sunaikinta, arba parduota aukcionuose ir išsibarstę po pasaulį. Ypač daug nukeliavo į Angliją. Tikrai nelengva viską atgal susigrąžinti. Kai kurie eksponatai, suprantama, niekada negrįš namo, nes jie priklauso jau kitiems muziejams, bet dėl tų, kurie privačiose kolekcijose, dar turime vilties“, – atgauti visų vertybių nesitiki Versalio rūmų direktorius Laurent`as Salome.

Muziejaus atstovas karališkąją komodą vadina vienu vertingiausių rūmų muziejaus eksponatų, tačiau sako, kad privačiose kolekcijose rūmams priklausiusių daiktų gali būti ir daugiau.

Tiesa, muziejus jau kartą nukentėjo – neapdairiai įsigijo neva rūmams priklausius baldus, bet vėliau paaiškėjo, kad jie buvo suklastoti. Todėl šįkart, nors autentiškumo nustatymas užtruko tiek, kad komoda per tą laiką buvo parduota dar keliuose aukcionuose ir jos vertė gerokai išaugo, muziejaus atstovai garantuoti: tikrai ši komoda prieš beveik tris Amžius puošė rūmų kambarį.