Kultūra

2019.07.10 21:48

Nacionalinė dailės galerija švenčia dešimtmetį: keičia ne tik parodą, bet ir kryptį

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.10 21:48

Nacionalinė dailės galerija Vilniuje švenčia dešimtmetį ir ta proga pakeitė didesnę nuolatinės ekspozicijos dalį. Atnaujinta ekspozicija ir ją lydinti paroda „Saldus ateities prakaitas“ visuomenei pristatytos trečiadienį.

Didžiojoje nacionalinės dailės galerijos salėje atidaryta paroda „Saldus ateities prakaitas“. Kuratorės sako, kad kūriniai papildo nuolatinę ekspoziciją. Tačiau joje pasakojama, kaip menininkai įsivaizdavo ateitį prieš dešimt, dvidešimt ar net keturiasdešimt metų. Pasakojimų gijos veda į didelės salės centrą. Čia – jau dabar menininkų sukurti darbai apie ateitį, kurios laukiame, ar įsivaizduojame, kas galėtų nutikti.

Parodos pavadinimas – „Saldus ateities prakaitas“, pasak vienos iš kuratorių, – dviprasmis. Ir žiūrovai jį gali suprasti skirtingai.

Nacionalinė dailės galerija atnaujino ir nuolatinę ekspoziciją. Prieš dešimt metų atidaryta įstaiga įkurta sovietinio revoliucijos muziejaus pastate. Jį išplėtus ir pakeitus erdves nuolatinei ekspozicijai skirtos devynios salės. Po dešimtmečio, papildžiusi fondus, galerija pakeitė penkių salių ekspoziciją – tas, kuriose eksponuoti menininkų po 50-ųjų sukurti darbai. Sausakimšoje galerijoje – svečiai ir smalsūs lankytojai.

Pakeista parodos architektūra – žiūrovai patys gali pasirinkti, kuriuos paveikslus apžiūrėti, pastumti sienelę. Naujoje ekspozicijoje – 150-ies menininkų kūriniai. Juos jungia įvairios temos, iliustruoja ar sustiprina vieno ar kito laiko kontekstą.

Tapyba, skulptūra, tekstilė, daugiau fotografijos nei ankstesnėje ekspozicijoje, taip pat daugiau šiuolaikinio meno kūrinių, objektų, instaliacijų, vaizdo darbų, įsigytų per tuos dešimt metų.

Nemaža dalis ekspozicijos – skolinta iš kitų muziejų bei privačių kolekcijų. Didžioji dalis kūrinių – neeksponuoti ar senokai rodyti kitose parodose.

Plačiau – reportaže nuo 30.35 min.

Panorama. Politologo komentaras: Nausėdos komandoje dominuoja politikos technologai, bet ne formuotojai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt