Kultūra

2019.07.11 13:29

Gražina Arlickaitė apžvelgia Karlovi Varų festivalį ir Karolio Kaupinio premjerą

Inesa Rinkevičiūtė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.07.11 13:29

Kinotyrininkės dr. Gražinos Arlickaitės manymu, neverta ieškoti, kuo panašūs Kanų ir Karlovi Varų kino festivaliai. Čekijos kurorte kasmet rengiama kino šventė turi tai, kuo jai neprilygsta joks kitas panašaus pobūdžio įvykis. „Nebūtinai pasaulis atsiveria tik už jūrų marių ar ten, kur kilimas – raudoniausias“, – teigia ji.

Neseniai pasibaigusio 54-ojo tarptautinio Karlovi Varų kino festivalio programoje parodyta beveik 180 filmų, iš jų – 34 pasaulinės premjeros. Tarp premjerų atsidūrė ir Karolio Kaupinio debiutinis ilgametražis filmas „Nova Lituania“.

Jis nepelnė apdovanojimų, tačiau, pasak G. Arlickaitės, sulaukė tikro, rimto kritikų dėmesio. „Filmą komentavo, jo ėjo žiūrėti“, – teigė LRT PLIUS laidos „Kultūros diena“ viešnia.

Ji siūlė paskaityti amerikiečių pramogų portalo „Variety“ paskelbtą filmo recenziją, kurią publikavo ir LRT.lt.

Kodėl nederėtų tarpusavyje lyginti „Kanų“ ir šį savaitgalį pasibaigusio „Karlovi Vary“ kino festivalių?

Anot G. Arlickaitės, užsienio kritikai įvertino K. Kaupinio gebėjimą įdomiai ir paprastai perteikti istorinę medžiagą. Pastebėjo, kad režisierius moka dirbti su aktoriais, per juos įtaigiai atskleidžia filmo veikėjų charakterius.

Konkursinės programos „East of the West“ nugalėtoju tapo rusų režisieriaus Boriso Akopovo „Bulius“. Pagrindinio konkurso apdovanojimą pelnė ir „Krištoliniu gaubliu“ buvo įvertintas bulgarų filmas „Tėvas“.

Lietuvių kino kūrėjai per 50 metų ne kartą sulaukė atidaus festivalio rengėjų dėmesio. Pirmieji mūsiškių pasiekimai prasidėjo 1960 metais. Tada „Krištolinį gaublį“ pelnė Lietuvos kino studijos 4 novelių filmas „Gyvieji didvyriai“ (1960). Jį režisavo Vytautas Žalakevičius, Arūnas Žebriūnas, Balys Bratkauskas ir Marijonas Giedrys.

2010-aisiais Karlovi Varuose Julijos Gruodienės ir Rimanto Gruodžio „Upė“ (2009) buvo išrinkta geriausiu trumpametražiu dokumentiniu filmu.

Anot G. Arlickaitės, čekų festivalis nuolat keitėsi, paklusdamas, prisitaikydamas prie politinių aplinkybių. Tačiau išlaikė vieną svarbiausių savybių – jaukumą.

„Jis išsaugojo tai, kas nyksta kituose didžiuosiuose kino festivaliuose: natūralus draugiškumas, nuoširdus paslaugumas. Karlovi Varuose jautiesi kaip namie. Atmosfera ten – žavinga“, – tikino kinotyrininkė.

Ko gero, dėl šios priežasties, festivalyje noriai lankosi ne tik čekų aktoriai ar Europos kino žvaigždės, bet ir amerikiečių kino įžymybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.