Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Sforcų pilyje Milane – Valdovų rūmų eksponatai

BNS 2015.09.08 13:45

Kitą savaitę Milane, Sforcų pilyje, bus atidaryta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų paroda, skirta Milano ir Lietuvos istoriniams ryšiams.

Kitą savaitę Milane, Sforcų pilyje, bus atidaryta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų paroda, skirta Milano ir Lietuvos istoriniams ryšiams.

Iš pradžių parodos lankytojams bus trumpai pristatoma Lietuva, svarbiausi jos istorijos faktai ir paveldo objektai. Antra parodos dalis skirta istoriniams Lombardijos ir Milano ryšiams su Lietuva ir Vilniumi nuo Gintaro kelio laikų senovėje iki šių dienų. Trečia dalis pasakoja apie istorinių Lietuvos ir Italijos ryšių svarbiausią centrą – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, pranešė Valdovų rūmai.

Greta stendų su istorine ikonografija, šiuolaikinėmis fotografijomis ir tekstiniais komentarais taip pat bus eksponuojami autentiški XVI amžiaus daiktai: kokliai, keramikos dirbiniai, gobelenas su jungtiniu Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto herbu, kurio centriniame lauke pavaizduotas valdovo motinos, Milano kunigaikštytės Bonos Sforcos heraldinis ženklas – vaiką ryjantis žaltys.

Parodos atidarymas numatytas liepos 14-ąją, Lietuvos nacionalinės dienos „Expo 2015“ išvakarėse. Ji veiks iki rugpjūčio 2-osios.

Anot Valdovų rūmų pranešimo, su B. Sforca susijusių Valdovų rūmų muziejaus eksponatų yra ir „Expo 2015“ Lietuvos paviljone. Tai XVI amžiaus vidurio kampinis koklis su Sforcų herbiniu skydeliu, kiti su B. Sforca siejamos krosnies kokliai bei šakutė, kaip B. Sforcos iš Italijos į Lietuvą ir Lenkiją atneštų naujų virtuvės ir maisto tradicijų simbolis.

B. Sforcos duktė – Kotryna Jogailaitė – 1562 metais Vilniaus rūmuose ištekėjusi už būsimojo Švedijos karaliaus Jono III Vazos ir nukeliavusi į Švediją, šią šalį išmokė valgyti šakutėmis.

Milano, Neapolio, Bario ir Rosano princesė B. Sforca (1494–1557) – Žygimanto Senojo žmona, Žygimanto Augusto motina. Tapusi Lietuvos didžiąja kunigaikštiene ir Lenkijos karaliene, ji lemtingai paveikė Renesanso idėjų, kultūros ir meno sklaidą Lietuvoje ir aplinkiniuose kraštuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi