Naujienų srautas

Kultūra2019.07.08 22:22

Iš prezidentūros iškeldintas Saukos paveikslas rado laikiną prieglobstį: ieškoma, kur galėtų būti eksponuojamas vėliau

Dailininko Šarūno Saukos paveikslas, skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti, dešimtį metų eksponuotas prezidentūroje.

Anuomet visuomenės diskusijų kėlęs paveikslas šiandien iš prezidentūros iškeltas, ir laikiną prieglobstį rado MO muziejaus saugykloje. Dailininko šeima sako tikėjusi, kad paveikslas prezidentūroje liks ir atėjus naujajam Daukanto aikštės rūmų šeimininkui.

MO muziejaus saugyklas galima apžiūrėti pro stiklą. Darbuotojai kasdien ištraukia vieną ar kitą darbą, kuris laukia savo eilės muziejaus parodose. Jau keletą dienų čia eksponuojamas Šarūno Saukos paveikslas, skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui paminėti.

Į muziejų jis pateko laikinai, kai pasibaigus prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijai, o kartu ir Šarūno Saukos susitarimui su šalies vadove, buvo nukabintas nuo sienos Prezidentūroje ir atiduotas menininkui. Tiesa, pro MO muziejaus saugyklos langą neįmanoma apžiūrėti viso paveikslo.

„Šitas kūrinys reikalauja daug erdvės ir MO muziejaus saugykloje jis yra pakabintas ir saugomas galima sakyti padalintas į dvi dalis. Ši pusė yra matoma lankytojams, ateinantiems į muziejų, o kita dalis yra kitoje saugyklos kabyklos pusėje. Net sunku pasakyti, kuri ta dalis yra graži ar gražesnė, aišku grožis yra subjektyvi sąvoka, galbūt mums buvo svarbiau šiuo metu buvo patalpinti, pakabinti saugykloje. Bet dėl to nenorime sakyti, kad šita pusė yra gražesnė, ir dėl to ją atsukome į lankytojus“, – sako MO muziejaus atstovė.

Būtent žmonių portretai prieš dešimtmetį kėlė visuomenės aistras, diskutuota, ar galima taip vaizduoti istorines asmenybes. Tačiau prezidentūros svečiai, žymūs politikai, aktoriai, kaip Helen Mirren, prie paveikslo užsibūdavo. Prieštaringa, istorinė drobė padėdavo prezidentės komandai iliustruoti pastarojo šimtmečio Lietuvos istoriją.

Baigiantis prezidentės kadencijai Šarūnas Sauka pakviestas atsiimti paveikslo. Esą salė, kurioje darbas eksponuotas, remontuojama.

„Ir kadangi ji buvo perrinkta antrai kadencijai, tai ir sutartį pratęsė antrai kadencijai, o dabar prezidentės prezidentavimas baigėsi, keičiasi komandos, keičiasi prezidentai, ir keičiasi matyt ir požiūris į kokie paveikslai turi būti eksponuojami rūmuose. Aš žinau, iš savo tėvo pusės, kad jis buvo linkęs palikti paveikslą ir naujajam prezidentui, bet, matyt, tokios iniciatyvos iš naujosios komandos nebuvo“, – sakė dailininko dukra Monika Saukaitė.

Pasak dailininko dukros, paveikslo nesinori užkišti saugykloje, paslėpti nuo visuomenės. Todėl ieškoma vietos, kur jis galėtų būti toliau eksponuojamas. Viena iš įstaigų, su kuria tariasi Saukos šeima - Lietuvos nacionalinis muziejus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi