Kultūra

2019.07.08 19:51

Jungtinėje Karalystėje įvertintą romaną Šlepikas ryžtųsi ekranizuoti, bet kelia papildomas sąlygas

LRT.lt 2019.07.08 19:51

Praėjusią savaitę skelbta, kad rašytojo, aktoriaus ir režisieriaus Alvydo Šlepiko istorinė drama „Mano vardas – Marytė“ Didžiosios Britanijos dienraščio „The Times“ paskelbta mėnesio knyga.

Kiekvienam knygos autoriui svarbu, kad jo knyga būtų pripažinta ir vertinama, komentuojama, rašomos recenzijos. Tai parodo, kad kūrinys vertas visuomenės dėmesio. Šio džiugesio neslepia ir A. Šlepikas, rašoma pranešime spaudai.

Romo Klinkos į anglų kalbą išverstą knygą, pavadinimu „In the Shadow of Wolves“, išleido nepriklausoma Didžiosios Britanijos leidykla „Oneworld Publications“, veikianti nuo 1986 metų.

Leidykla yra pelniusi ne vieną „The British Book Industry Awards“ ir „IPG Independent Publishing Awards“, „The Booker prizes“ apdovanojimą.

A. Šlepiko knygos atkeliavimą į šią leidyklą gaubia graži istorija, įtraukusi būrį pagalbininkų. Ir, anot autoriaus, jei ne Lietuvos kultūros instituto pagalba, gal knyga ir nebūtų pasiekusi Jungtinės Karalystės.

„Vokietijos leidykloje „Mitteldeucher Verlag“ išleistą knygą pastebėjo ir perskaitė „Oneworld Publications“ leidyklos redaktorė. Jos entuziazmas išversti knygą nepaliko abejingų ir kolegų. Lietuvos kultūros institutas sudarė galimybę jiems atvykti į Lietuvą susipažinti“, – pasakoja rašytojas.

Jis tiki, kad ne tik palankios aplinkybės padėjo knygai išpopuliarėti, bet ir knygos rašymo stilius, turinys. Knyga pasakoja apie „vilko vaikus“, Antrojo pasaulinio karo metais bėgusius į Lietuvą vokietukus, ieškojusius galimybių išgyventi pokario badą. Knyga paremta tikrais faktais, realiais žmonių liudijimais.

„Knygą rašiau gana ilgai, keletą metų. Rinkau informaciją iš visur, kur tik galėjau, daug skaičiau, kalbėjausi su žmonėmis. Be to, man daug padėjo kolega Evaldas Ignatavičius, tuometis Lietuvos ambasadorius Vokietijoje. Jo nuopelnu daug dokumentikos knygai gavau iš jo rastų filmų“, – teigia A. Šlepikas.

2012 metais romanas yra pelnęs „Metų knygos“ apdovanojimą, jam skirtos Rašytojų sąjungos, Patriotų ir kitos premijos.

Remiantis surinkta medžiaga buvo parašytas scenarijus vaidybiniam filmui. Tačiau tai sudėtingas procesas, reikalaujantis didelių finansinių investicijų. Nepavykus gauti pinigų filmo kūrimui, A. Šlepikas nusprendė parašyti knygą, nes jautė pareigą surinktą medžiagą padaryti prieinamą visuomenei. Juk tuo metu Lietuvoje ir informacijos šia tema buvo mažai.

Nors A. Šlepikas šiuo metu nesvarsto galimybės įgyvendinti ilgai brandintą filmo idėją, tačiau neatmeta galimybės, kad galbūt ateityje dar galėsime pamatyti knygos ekranizaciją.

„Nežinau, man atrodo, esu perdegęs nuo šios temos. Žinote, negali septynerius metus vaikščioti ir galvoti, kaip sukurti filmą. Dabar tikrai nežadu filmo kurti, bet jei atsirastų įdomus režisierius, prodiuseris su reikiamu finansavimu, galbūt ir ryžčiausi filmo įgyvendinimui“, – svarsto rašytojas.