Kultūra

2015.09.08 13:45

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija“ antrą kartą atvyksta į Klaipėdą

LRT.lt2015.09.08 13:45

Jau keturioliktą kartą Lietuvoje rengiamo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda antrą kartą atkeliaus į Klaipėdą. Kasmet gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda apsilankys ir Klaipėdoje: nuo liepos 10 iki rugsėjo 10 dienos klaipėdiečiai ir miesto svečiai ją galės aplankyti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Galerijoje 13 L.

Jau keturioliktą kartą Lietuvoje rengiamo nacionalinio konkurso „Lietuvos spaudos fotografija“ paroda antrą kartą atkeliaus į Klaipėdą. Kasmet gegužės mėnesį sostinėje savo kelionę po šalį pradedanti konkursinė paroda apsilankys ir Klaipėdoje: nuo liepos 10 iki rugsėjo 10 dienos klaipėdiečiai ir miesto svečiai ją galės aplankyti Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Galerijoje 13 L.

Paroda „Lietuvos spaudos fotografija 2015“ – tai vienerių metų geriausios šalies spaudos fotografų sustabdytos akimirkos, įvertintos tarptautinės vertinimo komisijos. Šiemet konkurse dalyvavo 148 fotografai, kurie pateikė daugiau nei 5 000 nuotraukų. Autoriai nuotraukas konkursui teikė pagal šias temas: „Naujienos“, „Gyvenimas“, „Portretas“, „Europos metai“, „Kultūra“, „Diplomatija“, „Pramogos“, „Kariuomenė“, „Sportas“, „Gamta ir jos apsauga“, „Spindesys“ ir „Fotopasakojimas/Reportažas“. Jau septintąjį kartą buvo įteiktas Kolegų prizas – kas jo vertas, nusprendžia patys konkurso dalyviai, rinkdami iš visų į metraštį ir parodą patekusių fotografijų, skelbiama pranešime spaudai.

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis džiaugėsi, kad, analizuojant pasaulines tendencijas, galime matyti, jog žurnalistikos, o kartu ir fotožurnalistikos, poreikis nemažėja.

„Visi norime patikimų, atsakingai pateiktų žinių. Šiandieniniame pasaulyje tekstus jau praleidžiame – geriau ir greičiau suvartojame judančius ar stabilius vaizdus. Pas mus dar tik pradeda brautis multimedija ir kitos pasaulyje jau populiarios informacijos pateikimo formos. Nesinorėtų tikėti, kad internetinės žiniasklaidos leidėjų ar savininkų reikalavimai – kuo daugiau spragtelėjimų (angl. click) – užvaldys ir šalies fotožurnalistiką. Džiugu, kad bent spausdintinė žiniasklaida vis dar bando saugoti ir vertinti fotožurnalisto darbą“, – sakė J. Staselis.

Vertinimo komisijos narys, fotografas Mindaugas Kulbis antrino, kad fotografijos spaudoje poreikis Lietuvoje iš tiesų labai sumažėjęs.

„Neatlaikiusi interneto spaudimo nyksta spauda. Bet, vis dėlto, yra labai daug norinčių fotografuoti entuziastų. Jų aistra fotografuoti tiesiog fantastiška, įkvepianti ir kelia pagarbą“, – kalbėjo fotografas.

Svečias iš Ukrainos Aleksandras Glyadyelovas, kalbėdamas apie Lietuvos spaudos fotografų darbus, taip pat buvo emocionalus. Fotografas neslėpė, kad be daugybės pateiktų išties išskirtinių kadrų jam įsiminė ir šiltas kompetentingos komisijos bendravimas. Vieningai nuspręsti, kuri fotografija verta apdovanojimo, – profesionalios patirties reikalaujantis procesas.

„Peržiūrėjęs nuotraukų galeriją, kurioje – visos komisijos atrinktos nuotraukos, prisiminiau ramų, kūrybišką bendradarbiavimą su kitais komisijos nariais pritemdytoje salėje, kur ekrane keitėsi fotografijos, tarp kurių buvo ir vaikų iš Lietuvos nuotraukos. Prisiminiau, kaip mane sujaudino subtili ir labai žmogiška serija apie berniuką autistą“, – vienais įsimintiniausių darbų dalijosi fotografas iš Ukrainos.

Vertinimo komisijos narys, menotyrininkas Virginjus Kinčinaitis savo straipsnį „Fotožurnalistika. Tarp meno ir „feikų“ publikuojamame metraštyje „Lietuvos spaudos fotografija 2015“ pradeda taip: „Globalios skaitmeninės komunikacijos laiku žiniasklaida visuomenėje tampa lemiama jėga, formuojančia mūsų pasaulio suvokimą ir gyvenimiškąsias vertybes. Kiekvieną akimirką į žmogaus sąmonę kėsinasi nesustabdomas prieštaringų audiovizualinių naujienų srautas. Tačiau kodėl esame tokie sutrikę, kodėl kuo daugiau naujienų, tuo daugiau nežinios, prieštaravimų, mitų ir prietarų? Nebeįmanoma aiškiai apibrėžti naujienų šaltinio ir objekto. Viskas persilieja vis labiau platėjančio skaitmeninio informacijos srauto bangose. Kada tai prasidėjo, kur? Kokia fotožurnalistikos vieta šiame dramatiškame naujienų gamybos procese?“.

Konkursines fotografijas, kaip ir kasmet, vertino ne tik Lietuvos, bet ir užsienio ekspertai. Vertinimo komisijoje trys fotografai: A. Glyadyelovas (Ukraina), Mindaugas Kulbis (Lietuva), Andrei Liankevichius (Baltarusija). Kartu konkursines fotografijas vertino menotyrininkas V.Kinčinaitis, taip pat komunikacijos ir ryšių su visuomene specialistas, žurnalistas, redaktorius Ričardas Jarmalavičius.

Parodoje „Lietuvos spaudos fotografija 2015“ bus eksponuojama didžioji dalis konkurso laureatų darbų. Tarp jų išvysite ir Klaipėdos fotografų – Vytauto Liaudanskio bei Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės – fotografijas. Viktorija šių metų konkurse tapo temos „Pramogos“ nugalėtoja ir buvo apdovanota jau ne pirmuoju „Auksiniu kadru“.

Kartu su paroda išleistas jau keturioliktas metraštis „Lietuvos spaudos fotografija“. Šiame leidinyje galite rasite Lietuvos spaudos fotografijos konkurso laureatų nuotraukas, kurios eksponuojamos ir parodoje, bei „Auksinius kadrus“ – temų nugalėtojus, vertinimo komisijos įspūdžius, trumpą praėjusių metų spaudos fotografų veiklos kroniką, klubo rengiamo tarptautinio spaudos fotografijos festivalio „Vilniaus fotografijos ratas“ pristatymą. Skyriuje „Istorija fotografijose“ prisimename prieš 25 metus užfiksuotas Lietuvos valstybės atkūrimo akimirkas, bei Stanislovas Žvirgždas apžvelgia fotografijų konkursus Lietuvos periodiniuose spaudos leidiniuose.

Pirmą kartą spaudos fotografijos konkursas Lietuvoje surengtas 2002 m. Tuomet jame dalyvavo 70 autorių, konkursui pristačiusių daugiau nei 1 500 nuotraukų. Konkursą „Lietuvos spaudos fotografija“ rengia Lietuvos spaudos fotografų klubas, vienijantis daugiau kaip pusšimtį Lietuvos spaudos fotografų profesionalų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.