Kultūra

2019.07.05 22:54

Vilniaus Gaono kūrinių knygoms – išskirtinis įvertinimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.07.05 22:54

Rugsėjo mėnesį bus įteikti šeši nauji UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ Lietuvos nacionalinio registro liudijimai. Tarp jų – 55 Vilniaus Gaono kūrinių knygos, saugomos Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Dokumentinio paveldo tyrimų departamento Judaikos tyrimų centre saugoma Elijo ben Saliamono Zalmano – Vilniaus Gaono 19–20 amžiuose publikuotų darbų kolekcija. Tai vienintelė Lietuvoje tokios apimties Vilniaus Gaono darbų rinktinė. Vilniuje gyvenęs, dėl savo erudicijos ir autoriteto tradicinių žydų tekstų studijų sferoje vadintas Vilniaus Gaonu ( tai yra išminčiumi), būdamas gyvas nepaskelbė nė vieno savo teksto. Jo mokymus konspektavo jo mokiniai, sūnūs ir žentai, po Gaono mirties darbai imti redaguoti ir publikuoti.

„Galėtume suabejoti, ar tikrai jo žodžiai, gal jie kažką iškraipė. Tokių atvejų, kai mokinių surašyti konspektai – ne vienas ir ne du žydų tradicijoje“, – pasakoja L. Lempertienė.

Didžiausias Vilniaus Gaono nuopelnas, sako L. Lempertienė, jo komentarai judaizmo religinio rašto rinkiniui Talmudui. Jis ne tik interpretavo ir komentavo religinius tekstus, bet padarė pataisų, ištaisydamas senovės tekstuose padarytas klaidas. Būtent ši Talmudo versija yra pripažinta ir studijuojama visame pasaulyje.

Liudijimai naujiems šešiems objektams – Vilniaus Gaono kūrinių knygoms, Martyno Mažvydo autografui, Amžinosios šlovės Kapitolijui, Simono Daukanto originaliosios kūrybos ir vertimų autografams, Stasio Ušinsko lėlių marionečių filmui „Storulio sapnas“ ir patentuotiems lėlių brėžiniams bei Neformalios lituanistinės mokyklos Kretingos bernardinų vienuolyne dokumentų kolekcijai – bus teikiami rugsėjo mėnesį.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže nuo 20.24 min.

Panorama. Pigiausių kompensuojamų vaistų sąrašas – skylėtas: nėra beveik 40 medikamentų
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.